5 mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu


2016-08-18
Mikroelementy, choć występują w organizmie człowieka często w śladowych ilościach, to mają decydujący wpływ na nasz rozwój i przebieg wielu życiowych procesów, dlatego warto zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości tych minerałów do naszej diety.

Żelazo

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Żelazo bierze udział m.in. w transporcie tlenu, jest zatem potrzebne w oddychaniu komórkowym, ale nie tylko. Ma także wpływ na prawidłowy wzrost czy niwelowanie skutków zmęczenia. Niedobór żelaza jest szczególnie niekorzystny dla dzieci będących w okresie w wzrostu. Może bowiem spowodować spustoszenie w ich układzie nerwowym. U dorosłych niedobór żelaza może wywołać niedokrwistość, czyli anemię przejawiającą się bladością skóry, ogólnym zmęczeniem i osłabieniem. Aby mieć pod kontrolą poziom żelaza w organizmie, warto spożywać mięso, szczególnie wątróbkę czy rośliny strączkowe.

Więcej mikroelementów znajdziesz na Women's Health.

Cynk

Cynk występuje w aż około 60 enzymach. W związku z tym bierze udział w wielu procesach życiowych organizmu. Wpływa na prawidłowy wzrost, odporność czy regenerację tkanek. Ma też znaczenie dla właściwego rozwoju płciowego, a także magazynowania insuliny. Niedobór cynku sprawia, że dzieci mogą słabiej rosnąć i wolniej rozwijać się płciowo. Stały niedobór mikroelementu może powodować trwale uszkodzenie nerwów. Cynk znajdziemy w mięsie, mlecznych przetworach lub produktach pełnoziarnistych. Nie brakuje go też w rybach i owocach morza.

Fluor

Fluor chyba wielu osobom kojarzy się z pastami do zębów. Nie bez przyczyny, gdyż ten mikroelement jest niezbędnym składnikiem budowy zębów oraz kości. Zapobiega powstawaniu próchnicy, zwiększa mineralizację szkliwa. W przypadku niedoboru tego pierwiastka jesteśmy narażeni nie tylko na próchnicę, ale również osteoporozę, ale trzeba też pamiętać, że równie szkodliwy może być nadmiar fluoru, wywołujący fluorozę czy przewapnienie stawów. Ten mikroelement znajdziemy w rybach, mięsie, owoców morza, a nawet herbacie.

Mangan

Mangan to kolejny pierwiastek, który odgrywa rolę w licznych procesach organizmu. Będąc składnikiem wielu enzymów, uczestniczy w syntezie białek, kwasów czy cholesterolu. Mangan wpływa też pozytywnie na kości i skórę, a także na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i rozrodczego. Niedobór tego mikroelementu zaburza metabolizm oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Choć trzeba przyznać, że u ludzi niedobór manganu jest dość rzadki. W każdym razie znajdziemy go w takich produktach jak m.in.: orzechy, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo, czekolada czy herbata.

Jod

Jod to ważny, szczególnie dla hormonu tarczycy, mikroelement, który odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu innych narządów organizmu. Jod przyczynia się również do utrzymania w dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Niewystarczająca ilość jodu w organizmie może powodować niedoczynność tarczycy, a nawet być źródłem niepłodności czy zaburzeń miesiączkowania. Jod znajdziemy w rybach i owocach morza, a także soli kuchennej jodowanej. Nie brakuje  go też w powietrzu, przede wszystkim w nadmorskiej okolicy.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl