Bałuty Welcome To…


2017-02-14
Łódź to jedyne takie miasto na świecie. W ciągu kilkudziesięciu lat przeszła drogę od malutkiego miasteczka do jednego z największych zagłębi przemysłowych w Europie. I choć przemiany ustrojowe doprowadziły miasto niemal do upadku, to dziś, Łódź zaczyna podnosić się z kolan.

200 lat historii? Tak mało?

Przeczytaj również:

Mimo swojego bardzo młodego wieku, Łódź jest perłą architektury w skali światowej. Piękne kamienice, dworki, pałacyki i pałace porozrzucane są w najróżniejszych punktach miasta. Do tego dochodzą zespoły zabudowań fabrycznych z okresu największego rozwoju miasta. Biała Fabryka, Księży Młyn, Beczki Grohmana, to tylko ułamek industrialnej historii miasta.

Niegdysiejszą potęgę i bogactwo miasta można sobie uzmysłowić odwiedzając Pałac Izraela „Mnie stać na wszystkie style"(takiej odpowiedzi fabrykant udzielił na pytanie, w jakim stylu wybudować jego rezydencję) Poznańskiego oraz Manufakturę - jedno z największych centrów handlowych w Europie, mieszczące się w zrewitalizowanych budynkach kompleksu fabrycznego, należącego do wspomnianego wcześniej Poznańskiego.

Miasto zaprasza też do licznych muzeów, w których można poznać jego historię, między innymi do Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kanału, Muzeum Fabryki, Centralne Muzeum Włókiennictwa i wiele, wiele innych.

Ciekawym obrazkiem w tkance miejskiej jest osiedle Retkinia, zbudowane jako noclegownia miasta, oderwane od niego, pozbawione zabudowań przemysłowych. I choć jest to zwykłe osiedle z wielkiej płyt, warto tam zajrzeć właśnie z racji na to, jak je zaprojektowano.

       

Tu nie trzeba planować wieczoru.

Chcąc pobawić się w Łodzi nie trzeba zastanawiać się wcześniej, gdzie pójdziemy, gdzie będzie before party, a gdzie after party. Tutaj po prostu idzie się na Piotrkowską, największe skupisko klubów w Polsce i oddaje się szaleństwu. Najlepsze kluby oddalone są od siebie o kilkadziesiąt, najwyżej kilkaset metrów.

Ulica Piotrkowska jest też bardzo atrakcyjna za dnia. Spacerując nią możemy podziwiać najpiękniejsze kamienice miasta.

Jak tu... zielono!

Kolorem Łodzi jest zieleń. Nie szarość, beż czy brąz, ale zieleń. Na terenie miasta znajduje się ponad 30 parków, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku, a także niezliczona ilość mniejszych skwerków. Wszystko to rozjaśnia i ożywia miasto.

Łódź kreuje

Od pewnego czasu miasto reklamuje się tym hasłem. Chcąc zobaczyć kreatywną stronę miasta, najlepiej odwiedzić je na przełomie października i listopada, kiedy dzieją się w nim 3 bardzo duże wydarzenia. Lodz Designe Festival, uznany w 2010 roku za II najważniejszy festiwal dizajnu na świecie, Light Move Festiwal - impreza, podczas której dźwięk i światło ożywiają przestrzeń miejską, oraz Lodz Fashion Week ,jeden z najważniejszych festiwali mody w Polsce.

Łódź to także ogromny fragment polskiej kinematografii. To w łódzkiej szkole filmowej szkolili się najwybitniejsi polscy aktorzy i reżyserzy, a w wytwórni SE-MA-FOR powstawały bajki, na których wychowały się pokolenia. Historię kinematografii można poznać odwiedzając muzeum zlokalizowane obok szkoły filmowej, Muzeum Bajki, a także spacerując szlakiem bajkowym. 

Szarość też jest kolorowa.

Nawet zniszczone, obdrapane kamienice na Starych Bałutach mają swój specyficzny urok. Tworzą jedyny, niepowtarzalny klimat miejskiego folkloru, którego nie uświadczymy w żadnym innym mieście w kraju. Dlatego przyjeżdżajmy do Łodzi, zobaczmy Pałac Poznańskiego, przespacerujmy się Piotrkowską, a na koniec wypijmy kawę w Manufakturze.

Miasto jest też szczególnie godne polecenia ze względu na swoją lokalizację. 20 kilometrów od niego przecinają się ze sobą autostrady A1 i A2, dlatego z każdym oddanym do użytku kawałkiem dróg szybkiego ruchu dojazd do miasta staje się wygodniejszy!

Będąc w Łodzi warto też zajrzeć do miast ościennych, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, takich jak Piotrków Trybunalski, Łęczyca czy Łowicz. Możesz tam dojechać np. busem z dworca, znajdź ofertę pod wynajem busów łódź. Wiele firm świadczy podobne usługi. Możesz zamówić nawet wycieczkę po mieścieNadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl