Co to jest food design?


Co to jest food design?
2016-05-31
Rosnąca liczba ludzi przywiązuje coraz większą wagę do tego, co znajduje się na ich stołach. Okazuje się, że zwolenników dobrego jedzenia przybywa, dlatego warto wiedzieć, co w tej kwestii jest obowiązujące na świecie. Co zatem kryje się pod pojęciem food designu?

Rosnąca liczba ludzi przywiązuje coraz większą wagę do tego, co znajduje się na ich stołach. Okazuje się, że zwolenników dobrego jedzenia przybywa, dlatego warto wiedzieć, co w tej kwestii jest obowiązujące na świecie. Co zatem kryje się pod pojęciem food designu?

Food design to pojęcie dość nowe, zwłaszcza w naszym kraju, niemniej znajduje sobie coraz większą liczbę zwolenników, którzy rekrutują się spośród osób, którym nie jest obojętne, czym na co dzień karmią siebie i swoje rodziny.

Początki food designu sięgają kilkudziesięciu lat, bowiem od prawie czterech dziesięcioleci uznanie na świecie zdobywa ruch Slow Food. To właśnie w nim, w poglądach tworzonych przez zwolenników dobrego jedzenia na stołach, należy upatrywać początków tego, co dziś rozumie się pod pojęciem food designu. Dlaczego tak się stało?

Przyczyn rosnącej popularności slow food należy upatrywać oczywiście w zwróceniu szczególnej uwagi na to, co znajduje się na stołach i w jaki sposób zostają przyrządzone i spożywane potrawy. Dobrej jakości lokalna żywność, wyhodowana tradycyjnymi metodami bez nadmiernej ingerencji człowieka, szybko stała się towarem poszukiwanym. Co więcej, również sposób jej przyrządzania i spożywania miał zasadniczo różnić się od tego, co oferowały popularne restauracje i jadłodajnie.

W miarę upływu lat wzrastało znaczenie ruchu slow food, wraz z nim rosła świadomość społeczna. Ostatecznie zauważono pewne ograniczenia, osoby najbardziej zainteresowane tematem postanowiły więc sprawić, by formuła slow food uległa rozszerzeniu. W taki właśnie sposób narodził się food design.

Jeśli potraktować tę nazwę dosłownie, można odnieść wrażenie, że dotyczy ona jedynie wąskiego wycinka kuchni, a mianowicie tego, w jaki sposób dania mają wyglądać w chwili trafienia na stół. Nic bardziej mylnego, gdyż food design nie skupia się jedynie na momencie końcowym, ale zajmuje żywnością na każdym właściwie etapie jej powstawania aż po chwilę, w której dane danie ma być spożywane.

Food design rozpoczyna się już na etapie produkcji. Jedynie żywność powstała w możliwie jak największej zgodzie z naturą ma szansę zakwalifikować się do wąskiego – choć ciągle przecież rosnącego – zaszczytnego grona towarów polecanych. Aktywiści związani z food designem wiedzą również i o tym, że transportowana żywność powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach. Kwestią równie istotną jest także zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób zostało zaprojektowane opakowanie konkretnego produktu.

Po procesie hodowli i transportu przychodzi czas na te czynniki, na które zwykle zwracamy uwagę kierując swoje myśli w stronę konsumowania żywności najwyższej jakości. Odpowiedni sposób przyrządzenia to przecież nie wszystko, warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostaną one zaserwowane. To również domena food designu, o czym warto pamiętać.



Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dominik

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl