Cukrzyca – epidemia XXI wieku


2016-11-10
Cukrzyca to cichy zabójca – nieleczona lub niekontrolowana może prowadzić do rozwoju ciężkich powikłań. Na cukrzycę może zachorować każdy, w każdym wieku. W Polsce mamy jeden z najwyższych na świecie rocznych wzrostów zachorowań na cukrzycę typu 1, na poziomie 5-8%.

Zdecydowanie częściej występuje jednak cukrzyca typu 2, która stanowi ponad 80% wszystkich przypadków i pojawia się zwykle w wieku średnim i starszym, oraz towarzyszy  otyłości i niezdrowemu trybowi życia. Ten typ cukrzycy skraca życie średnio o 6-10 lat. Wg. prognoz ekspertów, w ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się w Polsce wzrost zachorowań na cukrzycę obu typów aż o 20%.

Obecnie na cukrzycę cierpi w naszym kraju prawie 3 miliony Polaków, z czego 1 milion nie jest tego świadomy. Jest to o tyle niepokojące, że nieleczona cukrzyca grozi wieloma poważnymi powikłaniami, m.in. wynikającymi z uszkodzenia naczyń krwionośnych, które prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, tj. zawału serca, choroby niedokrwiennej serca, czy udaru mózgu – mówi dr hab. n. med. prof. UJ Tomasz Klupa, Kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych w Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych w Krakowie, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, konsultant wojewódzki ds. cukrzycy.

Nieleczona cukrzyca, a w związku z tym przewlekle podwyższony poziom glukozy może doprowadzić do upośledzonego funkcjonowania oraz trwałego uszkodzenia lub też niewydolności różnych organów, w szczególności serca oraz naczyń krwionośnych a także oczu, nerek, nerwów. Jednym z najważniejszych elementów pozwalających chorym na cukrzycą utrzymanie „równowagi glikemicznej” jest częsta samokontrola.

Obecnie standardowym sposobem monitorowania poziomu cukru jest pomiar
z krwi  poprzez nakłucie opuszki palca, naniesienie kropli krwi na pasek testowy, 
i odczyt poziomu cukru na glukometrze. Wiąże się to jednak z wielokrotnym nakłuwaniem palców każdego dnia, a co za tym idzie z bólem, zrostami, czy nawet brakiem czucia w opuszkach palców. W wielu sytuacjach taki pomiar jest także trudny do wykonania np. podczas jazdy samochodem, lekcji w szkole, spotkań biznesowych czy podczas uprawiania sportu.

Regularne sprawdzanie poziomu glukozy pozwala na większą kontrolę nad przebiegiem cukrzycy, jak również zapobiega powikłaniom – niestety, pacjenci którzy korzystają z glukometrów często nie robią tego regularnie, nie mają też pełnego obrazu glikemii, wahań dobowych, a jedynie pomiar w momencie jego dokonywania – mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niestety często wśród cukrzyków, zwłaszcza dzieci i młodzieży, występuje niechęć do wykonywania regularnych pomiarów, co częściowo wynika z dyskomfortu i bólu związanego z nakłuwaniem palców.

W wielu placówkach zwłaszcza w przedszkolach i szkołach podstawowych, nauczyciele nie chcą wykonywać pomiarów. W związku z tym rodzice, zwłaszcza matki chorych dzieci muszą przychodzić co 2 godziny do szkoły lub „koczują” na korytarzu, podczas gdy dziecko ma zajęcia. Prowadzi to nie tylko do destabilizacji życia rodzinnego, ale również zawodowego rodziców dziecka z cukrzycą – mówi Monika Zamarlik – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę Diabetycy.eu.

Bezpieczeństwo i komfort życia pacjentów z cukrzycą może podnieść nowy system monitorowania glikemii FreeStyle Libre. Urządzenie składa się z 2 części: małego sensora nanoszonego na tylną część ramienia oraz czytnika. Umożliwia on pomiar stężenia glukozy w 1 sekundę, bezboleśnie, bez konieczności nakłuwania palców.1 Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora, nawet przez ubranie. Sensor FreeStyle Libre automatycznie mierzy poziom cukru co minutę.

Po zeskanowaniu, na czytniku wyświetla się aktualny poziom glikemii, strzałka trendu oraz wykres z ostatnich 8 godzin (z zapisów automatycznych co 15 minut). FreeStyle Libre jest wodoodporny i może być noszony podczas kąpieli w wannie, pod prysznicem, podczas pływania i wszelkich aktywności sportowych.2 Z urządzenia mogą korzystać dorośli i dzieci od 4 roku życia (pod nadzorem osoby dorosłej).3

 System ten jest również nieodzowną pomocą dla lekarza prowadzącego pacjenta z cukrzycą, ponieważ dzięki FreeStyle Libre ma on dostęp do pełnego obrazu glikemii, co pozwala z udziałem pacjenta lub jego opiekunów (w przypadku małych dzieci) na ewentualne modyfikacje i zmiany w procesie leczenia. Nowy system jest przełomem w leczeniu i monitorowaniu cukrzycy, jego zalety szczególnie doceniają pacjenci chorujący już od wielu lat, którzy wiedzą, że cukrzyca wpływa na wiele aspektów ich życia, począwszy od codziennej aktywności i diety, a skończywszy na regularnych pomiarach cukru, wizytach kontrolnych u lekarza i przyjmowaniu insuliny.

 

Dodatkowe informacje na temat systemu FreeStyle Libre znajdują się na stronie www.freestylelibre.pl. Na stronie www.bibliotekadiabetyka.pl zostały opublikowane opinie lekarzy, pielęgniarek i pacjentów o tym produkcie.

 

Opracowano na podstawie: prezentacji podczas konferencji prasowej w dn. 5.10.2016: Dr hab. n. med. Tomasz Klupa prof. UJ: „Cukrzyca - choroba, która nawet na chwilę nie pozwala pacjentowi o sobie zapomnieć” ; Prof. dr hab. med.  Małgorzata MyśliwiecCukrzyca u dzieci

 

1 Test z opuszki palca za pomocą glukometru jest konieczny w okresach szybkich zmian stężenia glukozy we krwi, kiedy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym może nie odzwierciedlać dokładnie stężenia glukozy we krwi lub w przypadku, kiedy system informuje o hipoglikemii lub zbliżającej się hipoglikemii, lub kiedy objawy są niezgodne z odczytem systemu

2. Sensor jest wodoodporny w wodzie o głębokości do 1 metra przez maksymalnie 30 minut.

3. Opiekun będący osobą pełnoletnią (w wieku co najmniej 18 lat) jest odpowiedzialny za nadzór, kontrolę oraz pomoc dziecku (w wieku 4-17 lat) w użyciu systemu FreeStyle Libre, jak również w interpretacji jego wskazań.

ADC/KPR2/2016

…………………………………………………………………………………………………………………………

 

Informacje o firmie Abbott:

Firma Abbott służy i pomaga ludziom na całym świecie żyć w zdrowiu. Przez ponad 125 lat opracowała i wprowadziła szereg produktów, które w kompleksowy sposób służą pacjentom na każdym etapie ich życia w zakresie: odżywiania, diagnostyki, wyrobów medycznych oraz markowych produktów leczniczych. Firma Abbott jest obecna w ponad 150 krajach i zatrudnia około 74 000 pracowników.

Strona firmowa Abbott: www.abbott.com, Twitter: @AbbottNews, @AbbottGlobal, Facebook: www.facebook.com/Abbott

 

Więcej informacji o produkcie FreeStyle Libre:

Biuro prasowe:

Ewa Kabata-Piekarz: ewa.kabata-piekarz@corepr.pl

Tel.+48 516 131 623

Nadesłał:

Core PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl