Czyszczenie DPF - wystarczy dobry dodatek do diesla


Czyszczenie DPF - wystarczy dobry dodatek do diesla
2016-08-12
Zapychający się filtr DPF to powszechna przypadłość wielu diesli. Dodatek Liqui Moly pozwala uniknąć tego problemu.

Dodatek do diesla czyszczący DPF

olej Liqui-Moly Top Tec 4100 5W 40

Od 2011 roku zaczęła obowiązywać norma emisji Euro 5, która wymogła znaczące obniżenie emisji cząstek sadzy w przypadku silników Diesla. Aby ją spełnić, zaczęto powszechnie montować filtry cząstek stałych, znane też pod skrótami DPF (Diesel Particle Filtrer) lub FAP (Filtre a Particules). Część marek stosowała te rozwiązania wiele lat wcześniej, ale od pięciu lat filtr cząstek stałych stał się obowiązkowym wyposażeniem każdego auta z silnikiem wysokoprężnym. Co ciekawe wiele starszych pojazdów szczególnie tych importowanych z Unii Europejskiej posiada filtr cząstek stałych. Wadą tego rozwiązania jest konieczność okresowego pokonywania dłuższych odcinków drogi w celu oczyszczenia filtra.

Dodatek do ochrony filtra DPF Liqui MolyTymczasem przy dużym udziale jazd miejskich, na krótkich odcinkach i z niewielkimi prędkościami, w wielu samochodach dochodzi do sytuacji, w której filtr nie może dokończyć procedury samooczyszczania i przechodzi w tryb awaryjny. Szczególnie narażone na to są samochody z filtrem umieszczonym w dalszej części układu wydechowego, gdzie podgrzewanie  przez katalizator i spaliny nie jest dostatecznie intensywne. Do samochodów tych należą m.in. pojazdy wyposażone w silnik 1.9 Multijet koncernu Fiata takie jak: Fiaty 1.9, Ople 1.9, Saaby i Alfy Romeo.  Praktykowane przez wielu kierowców wycinanie DPF-u jest nie tylko szkodliwe dla środowiska i niezgodne z przepisami, ale wraz z przygotowywaną w niedalekiej przyszłości ogólnoeuropejską nowelizacją przepisów odnośnie badań technicznych będzie powodować skuteczne wykluczenie samochodu z ruchu drogowego.

Jak chronić DPF?

Wychodząc naprzeciw problemom kierowców, niemiecki producent olejów oraz chemii warsztatowej Liqui Moly opracował specjalny dodatek do oleju napędowego, którego zadaniem jest ochrona filtra przed zapychaniem się sadzą. Występujący w preparacie tlenek ceru obniża temperaturę samozapłonu sadzy nawet o 100 stopni. Umożliwia to przeprowadzenie procesu samooczyszczania filtra także w warunkach jazdy miejskiej. Opakowanie dodatku do ochrony filtra DPF art.nr 2650 wystarcza na bak o pojemności 50-70 litrów. Preparat sprawdza się doskonale szczególnie w przypadku takich problematycznych silników jak Opel 1.9 CDTI czy Fiat 1.9 Multijet. Ograniczenie stosowania dotyczy jedynie modeli wyposażonych w tzw. mokry filtr FAP (Peugeot-Citroen HDi FAP i pochodne), które fabrycznie wyposażone są już w układ dawkowania płynu tego rodzaju.

Olej i dodatek Liqui Moly

W przypadku modeli wyposażonych w filtr cząstek stałych należy pamiętać o bezwzględnym nakazie stosowania oleju nisokopiołowego (Low SAPS), gdyż tradycyjne środki smarne powodują niszczenie powierzchni czynnej filtra. W tym celu do samochodów z DPF stworzono nowe klasy jakości ACEA C (klasyczne Diesle korzystały z olejów klas ACEA B). Liqui Moly ma w swojej ofercie produkty wszystkich czterech klas ACEA C. I tak dla wspomnianych silników JTD, MultiJet, CDTi i tym podobnych Liqui Moly rekomenduje olej Top Tec 4100 5W-40 i klasie ACEA C3.

Nadesłał:

Michalek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl