Digitalizacja w energetyce – oto przyszłość gospodarki


2018-06-04
Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki jest branża energetyczna. Obecnie postępuje jej dynamiczna digitalizacja.Zapotrzebowanie na energię będzie wzrastać, dlatego musimy zacząć korzystać z inteligentnych rozwiązań technologicznych, które ułatwią zarządzanie i utrzymanie wydajności energetycznej

Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki jest branża energetyczna. Obecnie postępuje jej dynamiczna digitalizacja oraz coraz dynamiczniejszy rozwój nowych technologii służący poprawie wydajności energetycznej. Zapotrzebowanie na energię będzie wzrastać dlatego musimy zacząć korzystać z inteligentnych rozwiązań technologicznych, które ułatwią zarządzanie i utrzymanie wydajności energetycznej. – mówił Jacek Łukaszewski, prezes klastra Schneider Electric na Europę Środkowo-Wschodnią podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.  

Sektor energetyczny na całym świecie przechodzi niezwykle szybką transformację technologiczną. Wśród głównych trendów, które wpływają na zmianę sytuacji w tej branży, poza rozwojem OZE najczęściej wymieniane są digitalizacja i cyfryzacja.

Świat staje się coraz bardziej uzależniony od energii. Bez zasilania nie funkcjonuje praktycznie większość aspektów naszego życia. Konsumpcja energii rośnie ze względu na urbanizację oraz coraz większą liczbę urządzeń podłączonych do sieci, co wymusza zwiększone gwarancje dotyczące zasilania. Dzięki digitalizacji i rozwojowi technologii w energetyce możemy sprostać tym wyzwaniom i zwiększać efektywność działania zakładów. – mówił Jacek Łukaszewski, prezes klastra Schneider Electric na Europę Środkowo-Wschodnią. 

Digitalizacja i automatyzacja zakładów energetycznych to możliwość zmniejszenia przestojów w przepływie energii, a co za tym idzie obniżenia kosztów operacyjnych. Jest to nie tylko korzyść dla samego zakładu, ale także dla końcowego klienta, któremu można zaoferować niższe taryfy – taki wniosek płynie z dyskusji ekspertów podczas panelu dyskusyjnego „Innowacje oraz badania i rozwój w energetyce”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Jako odpowiedzialny lider branży musimy pokazać, w jaki sposób nasze innowacje pomagają klientom i partnerom w udanej transformacji cyfrowej w obszarze zarządzania i automatyzacji w energetyce. Nasze technologie, oparte na platformie EcoStruxure™, wykorzystują możliwości cyfryzacji i pozwalają klientom zwiększać wydajność, bezpieczeństwo, niezawodność i możliwości podłączenia do sieci, a przy tym sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi. W ten sposób pomagają firmom stawać się liderami w swoich branżach w dobie nieustannie rozwijającej się gospodarki cyfrowej.- komentował Jacek Łukaszewski.

 

Jakie innowacje w sektorze energetycznym?

 

Światowa energetyka jest w okresie dużych zmian, których głównym filarem są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Powstają rozwiązania bardziej kompleksowe, łączące wiele różnych technologii, na które firmy przeznaczają spore środki. 

­- W ciągu ostatnich lat zainwestowaliśmy wiele środków na badania i rozwój, czego efektem jest stworzenie EcoStruxure. Jest to platforma oparta na unikatowym zbiorze rozwiązań technologicznych, która obejmuje najlepsze w branży produkty podłączone do sieci, sterowanie lokalne oraz funkcje analityczne i usługi. Dodatkowo ułatwia obsługę coraz bardziej złożonych procesów energetycznych, pomaga w optymalizacji zasobów i umożliwia szybsze reagowanie na zmiany zachodzące w sieci oraz otoczeniu biznesowym. Ta zintegrowana platforma pozwala, więc maksymalnie wykorzystać nowe możliwości, oferowane przez postępującą digitalizację. Odpowiada też na wyzwania, przed którymi stoi energetyka. – mówił Jacek Łukaszewski 

Na tym jednak innowacje się nie zatrzymają. Tempo zużycia energii wzrośnie. Z raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w 2023 roku w polskim systemie energetycznym zabraknie ok. 1000 MW energii elektrycznej i ta nierównowaga wzrośnie do 13 000 MW w roku 2035. Dlatego też możemy spodziewać się, że innowacje będą obecne wszędzie tam, gdzie energia jest konsumowana, czyli np. w mieszkaniach, miejscach pracy czy transporcie.

- Wszystkie te technologie, aby mogły być wdrożone, wymagają odpowiedniej infrastruktury i zarządzania nią. Dlatego Schneider Electric stworzył EcoStruxure, która jest platformą technologiczną, dostarczającą takich narzędzi nie tylko w sektorze energetyki, ale również budownictwa, centrach przetwarzania danych, czy przemyśle. – zakończył Jacek Łukaszewski.

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl