Dobry prawnik w firmie – czy to ma sens?


Dobry prawnik w firmie – czy to ma sens?
2018-06-05
Z usług prawnika korzystamy bardzo rzadko lub wcale. Z reguły robimy to raz, może dwa razy w życiu. A co w przypadku, gdy jesteśmy przedsiębiorcą? Czy wtedy warto mieć podpisaną umowę z dobrym prawnikiem?

Zawód podwyższonego ryzyka

Prawnik to wbrew pozorom bardzo ciężki zawód. Ciąży na nim duża odpowiedzialność za przyszłość swojego klienta. Jeden zły ruch, źle zinterpretowany przepis i sprawa w sądzie przegrana. Dlatego nie jest łatwo zostać prawnikiem. Pięć lat studiów, następnie długie lata aplikacji, oraz specjalizacji by wreszcie móc zostać pełnoprawnym adwokatem. Nie ma w tym nic dziwnego, że proces kształcenia trwa tak długo. Wszak od lekarzy i prawników oczekujemy tego samego - pomocy. A by jej fachowo udzielić potrzeba lat zdobywania wiedzy i praktyki. Dlatego nie każdy może zostać członkiem tego środowiska.

Prawnik w małej firmie

Jako przedsiębiorca z pewnością zdajesz sobie sprawę z własnych słabości i niewiedzy. To normalne, nikt nie jest alfą i omegą, by znać się na wszystkim. Jednak doskonale wiesz, że nawet jako mikro przedsiębiorca potrzebujesz czasem wsparcia z zewnątrz. Są dwie osoby, z których pomocy będziesz korzystał najczęściej - księgowa i prawnik. I o ile z tą pierwszą masz podpisaną umowę długoterminową, o tyle, co zrobić z adwokatem? Czy dobry prawnik jest ci niezbędny? Owszem. Czy jednak musisz go mieć ciągle pod ręką? Niekoniecznie. W takim razie jaki model współpracy wybrać? Możliwości są dwie - zobacz tutaj. Pierwsza to taka, w której nie masz jednej kancelarii adwokackiej, z której usług korzystasz. Po prostu w zależności od tego, kiedy potrzebujesz prawnika, kontaktujesz się z jakąś kancelarią. Jest to dość ryzykowna metoda z uwagi na różne ceny usług oraz brak stabilności. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest współpraca z jedną kancelarią, jednak na zasadach „umowy o dzieło". Po prostu podpisujesz umowę z daną agencją, jednak płacisz tylko wtedy, gdy z jej usług korzystasz.

Dobry prawnik w dużym przedsiębiorstwie

Inaczej rzecz się ma w dużej firmie o ugruntowanej pozycji. W tym wypadku jesteś zmuszony mieć prawnika w swojej firmie, najlepiej na etacie. Każdego dnia podpisujesz umowy, prowadzisz rozmowy z klientami; słowem - jesteś narażony na konflikt z prawem. Im większa firma, tym więcej przepisów prawa ją dotyczy. Drobny sklepikarz nie musi zbytnio się przejmować prawem, bo nie ma ryzyka, że je złamie. Wie on, co może robić, zaś czego nie powinien. W dużym przedsiębiorstwie tak łatwo nie jest. Różne artykuły kodeksów zmieniają się bardzo często, więc trzeba zawsze być z nimi na bieżąco, by nie zostać oskarżonym o łamanie prawa. W tym pomoże dobry prawnik.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

notatkiprasowe.thefirst

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl