Domy pasywne – fakty i mity


2015-01-27
Coraz większą popularnością w ostatnich czasach w sferze budownictwa mieszkalnego cieszą się domy gotowe.

Są one tworzone w specjalnej fabryce, nie zaś na placu budowy, jak ma to miejsce podczas wznoszenia tradycyjnego domu. Czynności związane z miejscem postawienia budynku ograniczają się do niezbędnego minimum i obejmują głównie tworzenie fundamentów, sam montaż gotowego domu oraz jego wykończenie wewnątrz.

 1. Nie stać mnie na dom pasywny

Prawdą jest, że dom pasywny zawiera więcej materiałów izolacyjnych, wyższej klasy okna i drzwi czy też bardziej rozbudowane systemy wentylacji, pozwalające skuteczniej chronić dom przed utratą ciepła. Jednak powyższe rozwiązanie nie są zastosowane bez przyczyny. Mają one na celu znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji w długim okresie (nawet dziesięciokrotnie!), co pozwala szybko odzyskać włożone pieniądze.

2. Takie domy nie są wytrzymałe

Mit. Zazwyczaj domy te budowane są z wysokiej jakości materiałów takich jak stal, beton i drewno, których połączenie gwarantuje nie tylko odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale także na różne wstrząsy i zjawiska atmosferyczne. Uszkodzenia ściany, która jest z drewna można w łatwy sposób naprawić lub wymienić daną część. W domu tradycyjnym uszkodzona ściana jest nieraz powodem, dla którego naruszona konstrukcja domu uniemożliwia w nim dalsze mieszkanie.

3. W takim domu istnieje wiele możliwości przerabiania istniejących powierzchni

Fakt. W rozwiązaniu jakim jest gotowy dom istnieje niewielka ilość ścian nośnych, co znacznie ułatwia wszelkie prace polegające na przebudowie, rozbudowie czy modernizacji pomieszczeń.

4. Dom pasywny nie potrzebuje klasycznych grzejników

Fakt. W takich domach montowane jest zazwyczaj niskoemisyjne ogrzewanie podłogowe, które w połączeniu z wysokim stopniem szczelności poszczególnych warstw izolacji, w zupełności zapewnia zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Wiąże się to z równomiernym nagrzaniem, co nie jest możliwe w przypadku standardowych kaloryferów, zaś brak całej instalacji rurowej w pomieszczeniu ułatwia ewentualne remonty i zmianę aranżacji.

Jak widać domy pasywne niosą ze sobą wiele korzyści, nie tylko dla samego użytkownika, ale także w zakresie ochrony środowiska, które jest naszym wspólnym dobrem.

Artykuł napisany we współpracy z http://domy.procyon.com.pl/budowa-domow-gotowych

Nadesłał:

admin111

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl