Dyrygent Paweł Kowol – Raciborzanin z wyboru


Dyrygent Paweł Kowol – Raciborzanin z wyboru
2017-06-13
Paweł Kowol – z muzyką związany od najmłodszych lat. Autor raciborskiego Hymnu, założyciel Zakładowej Orkiestry Dętej przy RAFAKO i Raciborskiej Orkiestry Symfonicznej, inicjator wielu wydarzeń kulturalnych. Nauczyciel, kompozytor, dyrygent.
Przeczytaj również:
Paweł Kowol – z muzyką związany od najmłodszych lat. Autor raciborskiego Hymnu, założyciel Zakładowej Orkiestry Dętej przy RAFAKO i Raciborskiej Orkiestry Symfonicznej, inicjator wielu wydarzeń kulturalnych. Nauczyciel, kompozytor, dyrygent. 

Od dziecka związany z muzyką. Ojciec był organistą, matka śpiewała. Sam kształcił się w zakresie instrumentów klawiszowych. Absolwent szkół muzycznych w Bytomiu i Katowicach. Do Raciborza przyjechał na początku lat 50-tych. 

- Kiedy w 53. roku przyjechałem, do miasta, udałem się do wydziału kultury, żeby poszukać pracy. Wysłali mnie do RAFAKO, bo tam było miejsce dla człowieka z moim wykształceniem. Zacząłem wówczas formować chór i orkiestrę - opowiada muzyk. - Po roku pracy zostałem powołany do służby wojskowej w Koźlu (obecnie Kędzierzyn- Koźle), gdzie też opiekowałem się chórem. Po powrocie do Raciborza, aż do 92. roku, pracowałem w Ognisku Muzycznym. Miałem roboty od rana do wieczora, ponad 3 tysiące utworów aranżowałem i komponowałem sam. Dobrze wspominam tamten czas, choć był bardzo pracowity, a nowym przedsięwzięciom nie było końca – wspomina kompozytor.

Paweł Kowol związał swoje życie z Raciborzem, bo tutaj poznał swoją żonę Marię. Wspólnie wychowywali dwoje dzieci. Ewę - skrzypaczkę związaną obecnie z Filharmonią Wrocławską i Edwarda - wiolonczelistę. Drugim powodem, dla którego został w mieście były plany zawodowe. To właśnie w Raciborzu kariera młodego muzyka nabrała tempa.

Ciężka praca i pasja, sprawiły, że obecnie dorobek dyrygenta jest imponujący. 2600 aranżacji i kompozycji własnych oraz 500 opracowań pieśni ludowych. W 1993 roku wydano album kolęd "Lulajże Jezuniu", obejmujący ponad 30 utworów z melodią twórcy. Orkiestra Dęta przy zakładzie RAFAKO gra nieprzerwanie od 64 lat.  Jako pedagog i nauczyciel wykształcił kilka pokoleń muzyków. Za swój wkład w szerzenie kultury muzycznej został wielokrotnie odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką; „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego”, nagrodą Starosty Raciborskiego Mieszko oraz medalem  „Zasłużony dla miasta Raciborza”.

Utworem, za sprawą którego Paweł Kowol jeszcze dobitniej wpisał się w księgi raciborskiej historii jest Hymn Raciborza.

- Na spotkaniach Miłośników Ziemi Raciborskiej, dyskutowaliśmy o tym, że Racibórz powinien mieć swój Hymn. W tym względzie wszyscy byliśmy zgodni. Wcześniejsze próby stworzenia takiego utworu z różnych względów kończyły się niepowodzeniem. W końcu postanowiłem, że sam napiszę zarówno melodię jak i tekst. Starałem się stworzyć utwór, który łatwo wpada w ucho. Tekst finalny powstał w dwóch wersjach językowych, jako, że znam j. niemiecki - opowiada kompozytor.

25 lutego bieżącego roku odbył się Benefis Pawła Kowola. Huczne obchody jubileuszu 85-lecia miały miejsce w Raciborskim Centrum Kultury. Salę widowiskową tłumnie zapełnili przybyli goście – zarówno byli uczniowie dyrygenta, jak i współpracownicy i najważniejsi przedstawiciele raciborskich władz. Podczas benefisu prezentowane były utwory i aranżacje autorstwa muzyka w wykonaniu chórów i zespołów tanecznych. Wystąpił m.in. chór złożony z nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Raciborzu, w której jubilat uczył gry na fortepianie w latach 1964 - 1998.

Szerokie grono przyjaciół i znajomych artysty zgodnie komentuje, że Paweł Kowol, to postać bez której, historia Raciborza nie brzmiałaby tak pięknie jak brzmi dzisiaj. Niezwykły jubileusz kompozytora zbiegł się z rokiem obchodów 800- lecia praw miejskich Raciborza. 


***
Autor tekstu: Katarzyna Ekiert/ Adventure Media
Autor zdjęć: Aleksandra Dik/Adventure Media

***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. 
Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 
***
KONTAKT:
800 lat Raciborza
www.800lat.raciborz.pl 
***
Kontakt dla mediów:
Justyna Korzeniak
Specjalista ds. Public Relations
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
tel. kom. 530 534 539
tel. 32 72 428 84Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl