Dzień Polskiej Statystyki - o początkach polskiej statystyki słów kilka


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Dzień Polskiej Statystyki - o początkach polskiej statystyki słów kilka
2017-02-13
Na 9 marca przypada tegoroczny Dzień Polskiej Statystyki, upamiętniający uzasadnienie przeprowadzenia spisu statystycznego na ziemiach Polski podczas sesji Sejmu Czteroletniego w 1789 roku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Wydarzenie to stanowiło podstawę późniejszej proklamacji pierwszego powszechnego spisu ludności Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz powołania konstytucji pn. „Lustracja dymów i podanie ludności". Okazja ta jest dobrym momentem, by poświęcić chwilę uwagi statystyce jako nauce - jej istocie, podstawom, początkom i znaczeniu w dzisiejszym świecie. Niniejszy tekst stanowi wstęp do cyklu artykułów poświęconej podstawom zagadnień statystycznych...

Mając na uwadze powyższe, tytułem wstępu zauważyć należy, iż statystyka jest nauką ukierunkowaną na badanie prawidłowości, jakie zaobserwować można w przypadku tzw. zjawisk masowych - umożliwia ich ilościowo-jakościową analizę (jest to tzw. analiza statystyczna), pozwalając w konsekwencji na opisową charakterystykę samych zjawisk oraz wypracowywania na tej podstawie wiarygodnych i możliwych do wykorzystania w praktyce wniosków. I taki właśnie pierwszy powszechny opis polskiej ludności (dokonany z wyłączeniem szlachty i duchowieństwa), uwzględniając podział mieszkańców ze względu na wiek, płeć, zatrudnienie i status społeczny, posłużyć miał podjęciu późniejszych działań podatkowych umożliwiających pokrycie kosztów utrzymania stałej stutysięcznej armii.


Z ziemi włoskiej...

Początków statystyki upatruje się w okolicach XVI wieku - wtedy to bowiem podjęto we Włoszech próbę liczbowego opisu stanu państwa. Rozwój wypracowanej wtedy metody ilościowej charakterystyki państwa zaserwować można następie na przełomie wieków późniejszych (w XVII i XVIII wieku ma on miejsce głównie w Anglii i Niemczech), z czasem zaś podobne analizy statystyczne zaczęto wykorzystywać w odniesieniu do różnego rodzaju danych - dało to początek tzw. statystyce opisowej.

Jednocześnie rozwojowi metodologii statystyki opisowej towarzyszyły prace nad doskonaleniem innych problematyk matematycznych, w tym - rachunku prawdopodobieństwa. Równoległe rozwijanie obydwu tych dziedzin pozwoliło na wypracowanie tzw. statystyki matematycznej, określanej dziś mianem wnioskowania statystycznego.

... do Polski

Pierwsze szacowania zaludnienia, według rejestrów podatkowych, przypadają na rok 1777 i przypisuje się je Józefowi Wibickiemu - zgodnie z ówczesną terminologią w Polsce odnotowano 5 391 364 dusz (mieszkańców). Za dokładniejsze i bardziej profesjonalne szacunki uważa się jednak te dokonane przez F. J. Moszczyńskiego w ramach ww. spisu - oszacował on, że w 1791 roku Polskę zamieszkiwało 8 790 000 mieszkańców.

Jako ciekawostki z zakresu polskiej statystyki wskazać można ponadto:

  • pierwsze, wykazujące charakter statystyczny, prace dotyczyły spisów inwentarza dobór kościelnych - datuje się je na lata 1415-1418;
  • terminu "statystyka" po raz pierwszy w języku polskim użył Stanisław Staszic w dziele "O statystyce Polski. Krótki rzut wiadomości potrzebnych tym, którzy ten kraj chcą oswobodzić, i tym którzy w nim chcą rządzić" (1809 rok);
  • początki gromadzenia danych liczbowych na potrzeby polskiej administracji państwowej datuje się na XVI-XVII wiek;
  • pierwsze próby analiz statystycznych posiadanych danych liczbowych przypadają na przełom wieków XVII i XVIII - stanowiły one podstawę prac nad tzw. "arytmetyką polityczną".

Co istotne, dokonywany później rozwój statystyki jako nauki udoskonalił jej aspekty metodologiczne, ostatecznie nie zmienił jednak jej istoty - analizy statystyczne nadal mają na celu dostarczanie wiarygodnych i rzetelnych danych, niezbędnych do podejmowania decyzji w ramach różnorodnych dziedzin życia. Szczególny wymiar przejawiają one m.in. w aspektach biznesowych, służąc kompleksowym analizom rynku i wspomagając podejmowanie działań sprzyjających umacnianiu pozycji rynkowej i konkurencyjności.

Prostych badań rynku w tym zakresie przedsiębiorcy mogą dokonywać samodzielnie - umożliwiają im to zarówno specjalistyczne dedykowane kursy, jak i ogólnodostępne kompendia wiedzy takie jak dla przykładu portal Statystyka od A do Z, która w sposób przystępny przybliża niezbędną terminologię, ideę testów statystycznych oraz praktyczne przykłady realizacji wielu z nich. Bardziej złożone badania rynku umożliwić mogą przedsiębiorcom natomiast profesjonalne firmy badawcze, w przypadku których analiza statystyczna wpisuje się nierzadko w wieloletnią działalność badawczą. Przykład oferty na realizację analiz tego typu znaleźć można dla przykładu na stronie Statystyka Medyczna - obejmuje ona zarówno gromadzenie danych, projektowanie badania/eksperymentu, jak i analizę statystyczną pozyskanych danych, całość może zostać poszerzone ponadto o konsultacje statystyczne, dedykowane podmiotom początkującym lub wymagających poszerzenia posiadanej wiedzy.

Nadesłał:

Badania Rynku

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl