Filozofia KAIZEN jako nowoczesna koncepcja zarządzania


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Filozofia KAIZEN jako nowoczesna koncepcja zarządzania
2018-01-31
KAIZEN to metoda polegająca na stałym udoskonalaniu, które jest oparte o codzienne, małe kroki. Jej nazwa wywodzi się z japońskich słów, które oznaczają zmianę na lepsze. Wedle niej każdy powinien dążyć do ulepszeń, jednak należy robić to systematycznie i powoli, a przez to roztropnie.

Udoskonalenie ma dotyczyć każdego, zaczynając od szeregowego pracownika, a kończąc na członkach zarządu. Najważniejsze jest to, że ma ono wiązać się z niskimi kosztami. Jak więc to wszystko wykonać?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Doskonale w KAIZEN

Mimo, że proces ten odbywa się powoli to w długofalowej perspektywie przynosi bardzo duże zyski. Takie podejście nie zawsze jest doceniane przez właścicieli firm, dla których liczą się szybkie zyski i wdrażanie innowacji. KAIZEN nie neguje wykorzystywania nowości technologicznych, często jednak uważa tego typu rozwiązania za problematyczne. Ta metoda opiera się raczej na zdrowym rozsądku i podejściu niskobudżetowym. Jedna z myśli przewodnich tego myślenia wyrażona jest w zdaniu Przykład idzie z góry, siła działa z domu". Co to właściwie oznacza? Otóż pracownicy liniowi, którzy są na co dzień bezpośrednio przy danym procesie, mają największą wiedzę na temat swojej pracy, a co za tym idzie mają pogląd na to jak ją realizować efektywnie. Podzielenie się tą wiedzą jest kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kadra zarządzająca powinna zatem zwrócić się do pracowników liniowych, wyjść im naprzeciw, a nie wydawać kolejne rozkazy zza biurka. Nie obserwując ich pracy z bliska nie mogą mieć bowiem o niej żadnego pojęcia, przez co wymagania mogą być zupełnie odrealnione. 



5 zasad KAIZEN

Z metodą Kaizen wiążą się pewne, szczegółowo opisane zasady. Wyróżnia się ich 5: 

  • kiedy pojawia się problem, idź do miejsca gdzie on występuje, dopiero na podstawie obserwacji można podejmować rozsądne decyzje,
  • sprawdź właściwy przedmiot (maszynę/materiały),
  • posługuj się wyłącznie danymi,
  • znajdź i usuń główną przyczynę problemu,
  • standaryzuj, dzięki temu możesz przeciwdziałać powtarzającym się problemom.


Marnotrawstwo - czym jest i jak je wyeliminować?

W procesie produkcji można wymienić wiele rodzajów marnotrawstwa, w Kaizen określanego jako MUDA. Zalicza się do nich: nadprodukcję i magazynowanie  niepotrzebnych rzeczy, gromadzenie dużych zapasów, wykonywanie nieefektywnych działań, różnego rodzaju straty wynikające ze zbyt długiego oczekiwania, niepotrzebne przemieszczanie się, kłopoty z transportem. Są to najczęstsze problemy, które można spotkać w firmach produkcyjnych, aby im przeciwdziałać trzeba je najpierw wykryć. Właśnie dlatego tak istotna jest codzienna obserwacja i analiza. Pomóc może w tym zarządzanie procesami biznesowymi. Warto zdać się na usługi specjalistów w tej dziedzinie. Ich ofertę można znaleźć chociażby na stronie innbusiness.pl. Filozofia Kaizen świetnie sprawdzi się nie tylko w firmie o profilu produkcyjnym, ale niemal w każdej dziedzinie powiązanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa i nie tylko.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl