Gry towarzyskie kiedyś i dziś


Gry towarzyskie kiedyś i dziś
2017-12-15
Gry towarzyskie to świetna rozrywka, pozwalają spędzić miło czas z rodziną i znajomymi. Mimo ery Internetu i rosnącej popularności gier komputerowych, tradycyjne „planszówki” nie tracą na znaczeniu.

Czołowi producenci gier i zabawek produkują coraz to nowe gry towarzyskie, o zróżnicowanej tematyce i poziomie trudności.



Rodzaje gier planszowych

Z biegiem czasu, gry planszowe zmieniły nieco swoją formę. Obecnie stały się one bardziej strategiczne i wymagające analitycznego myślenia. Można wyróżnić dwa rodzaje gier planszowych:

  • tradycyjne – to takie, gdzie podstawą są plansze z wyznaczonymi polami, po których poruszają się pionki. Liczba graczy i sposób przesuwania firurek są ściśle określone. Kształty pól i pionków są różne, w zależności od gry.
  • współczesne – to te, gdzie gra osadzona jest w fabule, plansza posiada szatę graficzną nawiązującą do tytułu rozgrywki. Nie ma tradycyjnego podziału na pola gry, często wyznaczone są obszary przeznaczone na żetony i karty. Istnieją gry, w których jedna plansza jest wspólna dla wszystkich graczy, a dodatkowo każdy posiada swoją, na której toczy się część rozgrywki. Często gry mają określony czas trwania, a przebieg zależy od czynników losowych. Poza tym współczesne gry planszowe wymagają od uczestników obrania strategii oraz logicznego i analitycznego myślenia.


Najstarsza gra planszowa świata

Mankala to gra znana od tysięcy lat. Za prekursorów uważa się ludy pierwszych starożytnych cywilizacji. Znaleziska archeologiczne potwierdzają istnienie gry. Mankala opiera się na „liczeniu i biciu”. Zadaniem zawodnika, który posiada planszę z wgłębieniami, jest rozrzucenie kamieni po planszy i umiejętne zebranie ich po swojej stronie w tzw. domku. Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza skompletuje wszystkie kamienie. Znaleziska archeologiczne z wgłębieniami odkrywano najczęściej na terenie Azji i Afryki, ale znajomość gry rozpowszechniła się na wszystkich kontynentach. W każdej części świata,wygląd planszy do mankali różni się liczbą pól, ale główne reguły o zbijaniu i zbieraniu kamieni pozostały bez zmian. Obecnie powstają grupy i turnieje gry w mankalę. Na Karaibach i w Europie toczą się rozgrywki w lokalną odmianę – oware. Gra jest idealna zarówno dla dzieci jak i dorosłych.



Alternatywa dla gier planszowych

Istnieje wiele innych gier, które świetnie sprawdzą się w towarzystwie i uświetnią każdą imprezę. Bardzo popularna jest obecnie jenga, która wymaga skupienia i precyzji. Na rynku dostępnych jest kilka edycji gry: klasyczna, na wieczór kawalerski, alkoholowa. Firma inspirion.pl odpowiadająca za sprzedaż ciekawych gadżetów będących nośnikami reklamowymi, oferuje także szeroki asortyment gier zręcznościowych: crazy tower, bend czy tricky tiger. Tego typu zabawy mogą okazać się świetnym narzędziem nie tylko do zintegrowania pracowników, ale także upamiętnienia firmy w pamięci innych osób.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl