Jak dobrać i przechowywać kleje przemysłowe?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak dobrać i przechowywać kleje przemysłowe?
2016-10-27
Wiele firm nie wie, w jaki sposób należy przechowywać chemię budowlaną m. in. klej przemysłowy, który, gdy jest niepoprawnie przechowywany, może stracić swoje właściwości oraz, co jest bardziej niebezpiecznie, zostać użyty przy produkcji i spowodować wiele kłopotów i nieprzyjemności.

Każdy rodzaj kleju powinie być przechowywany w specjalnych warunkach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Rodzaje klejów przemysłowych

W branży chemii budowlanej występuje kilka rodzajów klejów przemysłowych - kleje cyjanokrylowe, kleje depresyjne, silikonowe, UV, kleje neoprenowe, kleje epoksydowe, kleje polimerowe, termotopliwe i kleje poliuretanowe. Każdy z nich ma inne właściwości i zastosowanie. Kleje cyjanokrylowe są najpopularniejsze, można nimi kleić niemalże każdą powierzchnię. Co więcej, są bardzo wydajne. Doskonale sprawdzają się w klejeniu metalu, plastiku i skórze. Warto jednak na nie uważać, ponieważ szybko sklejają skórę rąk. Nie są odporne na wilgoć, dlatego trzeba je przechowywać z dala od wilgotnego środowiska. Kleje depresyjne są klejami bezwonnymi, najczęściej używa się ich do klejenia drewna i plastiku. Kleje termotopliwe to najbardziej uniwersalne kleje przemysłowe, które można stosować w zakładach przemysłowych i do różnych napraw w domu.

Przechowywanie kleju

Jednym z rodzajów klejów przemysłowych są kleje wodne, które są najbardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych. Tego typu kleje powinny być przechowywane w temperaturach dodatnich, najlepiej takich od 10 do 20 sC. Nie można pozwolić ,aby uległy przechłodzeniu, ponieważ stracą swoje właściwości klejące.

Kleje gorącotopliwe, zarówno te, które występują w postaci lasek, granulek i kostek nie wymagają specjalnych warunków do magazynowania, jednakże nie powinno się ich przechowywać na zewnątrz, w miejscach nie zadaszonych i nieosłoniętych. Jeśli w jakikolwiek sposób dojdzie do zamoczenia tego kleju, nie może on zostać użyty do produkcji, ponieważ wsypanie go do zbiornika topiącego spowoduje strzelanie i powstanie piany. Dodatkowo zaburzy to jego właściwości klejące.

Takie same zasady powinno się stosować podczas transportu chemii budowlanej. Kleje, które przewozimy w niezadaszonych i nieosłoniętych miejscach mogą ulec zamoknięciu i stracić swoje właściwości. Jeżeli przewozimy chemię zimą, to należy uważać, żeby niska temperatura nie zepsuła kleju, ponieważ będzie wtedy praktycznie bezużyteczny. Kleje należy wtedy przewozić specjalną izotermą. Pracownicy, po dostawie kleju, powinni dokładnie obejrzeć paletę, czy nie została uszkodzona przez warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne.

Przechowywanie chemii budowlanej jest tematem bardzo ważnym, zarówno jeśli chodzi o samą produkcję, jak i transport. Wiadro z klejem nigdy nie powinno być odkryte, za to powinniśmy przykryć je wieczkiem lub pokrywą. Należy uniemożliwić dostanie się pyłu czy kurzu do wiadra lub innych śmieci, które mogłyby zmienić jego właściwości. Jeśli drobinki dostaną się do kleju, mogą wyrządzić bardzo wiele szkód, które trudno będzie potem odwrócić.

Nadesłał:

Danutar

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl