Jak mazurek to tylko z Warmii i Mazur! Kulinarna podróż do Krainy Tysiąca Jezior


Jak mazurek to tylko z Warmii i Mazur! Kulinarna podróż do Krainy Tysiąca Jezior
2016-03-11
Klops z jajkiem i babka ziemniaczana ze skwarkami - to tylko niektóre specjały przygotowywane na Wielkanoc na Warmii i Mazurach. O charakterystycznych dla tego regionu smakołykach opowiadają przedstawicielki firmy OCTIM z Olsztynka. Kulinarną podróż zwieńczy przepis na lekką sałatkę.
Święta i uroczystości to doskonała okazja, by przekonać się jak bogata i ciekawa jest polska kuchnia. Tradycyjne dania regionalne mogą zaskoczyć nawet największych miłośników gotowania. Przykładem tego są dania doskonale znane na Warmii i Mazurach. W Krainie Tysiąca Jezior z okazji Wielkanocy przygotowuje się m. in. babkę. Nie jest to jednak typowy, słodki wypiek z lukrem, gdyż jej składnikami są ziemniaki. Babkę okrasza się skwarkami i doprawia sporą ilością czarnego pieprzu. Równie ciekawym daniem jest klops z jajkiem. - To upieczone w foremce mięso mielone, w którego środek wkłada się ugotowane na twardo jajko - wyjaśnia Ewa Panasewicz, menadżer produktu firmy OCTIM z Olsztynka, laureata programu promocyjnego „Doceń polskie”. 

Jakie specjały goszczą jeszcze na stołach mieszkańców Warmii? - W naszym regionie w Wielkanoc tradycyjnie nie może zabraknąć parzonej białej kiełbasy, tak samo jak faszerowanych jaj - mówi Ewa Panasewicz. Tak jak w innych regionach Polski, w jej północno-wschodniej części, popularnością cieszy się także żur z białą kiełbasą i świeżo tartym chrzanem. - Aby uzyskać jego charakterystyczny kwaskowy smak, warto dodać odrobinę octu, np. jabłkowego OCTIM - radzi Małgorzata Kuźniewska, menadżer produktu OCTIM. Na deser mieszkańcy Warmii raczą się m. in. babami piaskowymi z domowym lukrem i słodkimi, pięknie zdobionymi mazurkami, bo jak mazurki, to tylko z Mazur!

Wspomniany wcześniej ocet jabłkowy ma w kuchni wszechstronne zastosowanie. Produkt doskonale sprawdzi się np. jako składnik dressingu do wiosennej sałatki.

Wiosenna sałatka z jajem, łososiem wędzonym i dresingiem cebulowo-miodowym 

Składniki: 
- 150 g ulubionej mieszanki sałat 
- 4 jaja
- 100 g łososia wędzonego w plastrach 
- 10 szt. pomidorków koktajlowych 
- 20 szt. małych cebulek złocistych z zalewy octowej 
- świeżo siekany szczypiorek 
- garść kiełków rzodkiewki

Dresing cebulkowy: 
- 1 łyżka stołowa Musztardy ze smażoną cebulką OCTIM 
- 1 łyżeczka Musztardy francuskiej OCTIM
- 2 łyżki stołowe Octu jabłkowego 6% OCTIM (dwukrotnie uhonorowanego certyfikatem „Doceń polskie” i tytułem TOP PRODUKT)
- sok z 1/2 cytryny
- 1 łyżka miodu 
- 50 ml wody 
- 150 ml oleju rzepakowego 
- sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:W miseczce łączymy musztardę ze smażoną cebulką OCTIM, ocet jabłkowy 6% OCTIM musztardę francuską OCTIM, miód, wodę oraz sok z cytryny. Mieszamy wszystkie składniki, po czym dolewamy małym strumieniem olej rzepakowy, aż dresing się zagęści. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Jaja gotujemy na twardo i kroimy na ćwiartki. Pomidory koktajlowe także kroimy na cztery cząstki, a wędzonego łososia dowolnie zawijamy. W dużej misce układamy sałatę, jaja, pomidory koktajlowe i łososia wędzonego. Rozkładamy nierównomiernie kiełki rzodkiewki, cebulki z zalewy i posypujemy posiekanym szczypiorkiem. Całą sałatkę polewamy dresingiem.

Ocet jabłkowy OCTIM zdobył certyfikat „Doceń polskie” w 2015 roku, podczas XIV audytu żywności organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Loża Ekspertów, grono specjalistów z branży spożywczej podejmujące decyzję o nadaniu wyróżnień, przyznała mu maksymalne noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Tym samym potwierdzono najwyższą jakość i polskie pochodzenie produktu z Olsztynka. Co ważne, Ocet jabłkowy OCTIM został nagrodzony dwukrotnie. Oznacza to, że mimo upływu czasu (godło nadawane jest na 2 lata), jego producent utrzymuje najwyższą jakość.

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) - innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. 

* * *

KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Kontakt dla mediów:
Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70

Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl