Jak wybrać nawilżacz powietrza do domu?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Jak wybrać nawilżacz powietrza do domu?
2016-11-15
Mróz coraz bardziej daje nam się we znaki, więc odkręcamy kaloryfery, by w naszych domach było ciepło. Niestety, wysusza to powietrze i szybko możemy poczuć się gorzej, jeśli do tej pory nie zadbaliśmy o nawilżacz powietrza do domu. Dlaczego warto mieć taki sprzęt i jak wybrać najlepszy?

Po co nawilżać powietrze?

O wilgotność powietrza w domu warto dbać cały rok, jednak często przypominamy sobie o tym dopiero w sezonie grzewczym. To właśnie wtedy poziom nawilżenia powietrza spada tak mocno, że przewlekle odczuwamy tego skutki na własnym ciele. A są to m.in.:

  • ospałość i zmęczenie

  • częste bóle głowy

  • suche, piekące usta

  • sucha skóra na całym ciele

To pierwsze i najczęstsze objawy tego, że w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jest zbyt suche powietrze, jednak warto pamiętać, że w dłuższej perspektywie suche powietrze uczyni nas także łatwiejszym celem dla infekcji. Nieodpowiednio nawilżone powietrze zniszczy także wykonane z drewna meble i podłogi. Optymalna wilgotność powietrza mieści się w granicach 40-60%, a jej poziom możemy kontrolować za pomocą higrometru, który jest dostępny jako osobne urządzenie, ale często jest elementem stacji pogodowych. Wiedząc, jakie są skutki przebywania w pomieszczeniach z suchym powietrzem, rozumiemy konieczność dbania o jego nawilżenie. Powstaje zatem pytanie, jak zrobić to najlepiej.

Idealny nawilżacz powietrza do domu

Metody nawilżania powietrza są różne – od domowych po profesjonalne, jednak w sezonie grzewczym, kiedy mamy do czynienia z dużą suchością powietrza, jedynie fachowe rozwiązania są w stanie rozwiązać skutecznie problem i odpowiednio nawilżyć powietrze. Domowe metody, takie jak kamionkowe pojemniki wieszane na grzejnikach czy częste suszenie prania w domu, mogą być skuteczne jedynie na krótką metę, ale mają duże wady, z powodu których lepiej zdecydować się na profesjonalny nawilżacz powietrza do domu. Główne wady domowych sposobów to:

  • ryzyko nadmiernego nawilżenia powietrza (sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni)

  • krótkotrwałe nawilżenie (wyższy poziom wilgotności powietrza utrzymuje się zwykle do kilku godzin)

  • niewielki efekt (domowe metody nie zadziałają przy bardzo suchym powietrzu)

Na podstawie powyższych wad domowych sposobów nawilżania powietrza, można jednocześnie sformułować, co przede wszystkim powinny osiągać fachowe urządzenia: utrzymujące się nawilżenie powietrza nie wykraczające poza optymalne wartości wilgotności. Większość domowych nawilżaczy powietrza radzi sobie ze spełnieniem tego wymogu, dlatego warto wiedzieć, na co jeszcze zwracać uwagę przy dokonywaniu zakupu.

Metoda nawilżania

Na rynku dostępne są nawilżacze wykorzystujące trzy metody nawilżania:

  • parowe – produkują parę wodną, która nawilża powietrze

  • ultradźwiękowe – za pomocą ultradźwięków rozbijają wodę na małe cząsteczki i w tej formie emitują ją do powietrza

  • ewaporacyjne – przepuszczają powietrze przez pokryte warstwą wody walce i w ten sposób je nawilżają

Ta ostatnia metoda będzie najlepszym wyborem: ultradźwięki drażnią zwierzęta domowe, zaś nawilżacze parowe podnoszą temperaturę w pomieszczeniu.

Właściwości

Przed zakupem nawilżacza, warto zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Pomoże nam to dobrać urządzenie odpowiednie do powierzchni pomieszczenia, w którym chcemy nawilżyć powietrze. Dowiemy się też, jak głośna jest jego praca (oczywiście im cichsze urządzenie, tym lepiej), a także, czy ma dodatkowe funkcje, jak np. oczyszczanie powietrza.



Przynajmniej w sezonie grzewczym nawilżacz powietrza do domu jest niezbędny, dlatego warto zdecydować się na jego zakup, a także wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając sprzęt dla siebie. Udanych zakupów!

Nadesłał:

sklep.nawilzacze-venta.pl
http://sklep.nawilzacze-venta.pl/

Wasze komentarze (4):

  • avatar
    ~zwirz, 2016-12-03 14:54:28

    @komiks ja mam taki zwykły, może nie mam porównania do drogich, ale działa fajnie... popieram raczej myślenie pipena

  • avatar
    ~komiks, 2016-11-26 17:20:39

    dobre nawilżacze zaczynają się od 300 zł. tańsze nie zawsze spełnią oczekiwania. ja mam teraz GOTIE GNA-250. różnicę było czuć od razu. zwłaszcza że u nas było bardzo sucho

  • avatar
    ~umlaut, 2016-11-25 12:41:34

    takie właśnie praktyczne myślenie, żeby było dobrze i niedrogo jest mi bliskie

  • avatar
    ~pipen, 2016-11-24 15:26:48

    u mnie zwykły mpm od roku daje sobie radę, kupiłam w ME za kilkadziesiąt złotych


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl