Jak zadbać o rynny. Kiedy i jak je czyścić?


2015-10-09
Podstawowym zadaniem systemów rynnowych jest odprowadzanie nadmiaru wody deszczowej, a w związku z tym zabezpieczenie domu przed zawilgoceniem.

Aby jednak system skutecznie zbierał z dachu wodę, a następnie ją odprowadzał, konieczna jest stała konserwacja i zabezpieczenie rynien przed gromadzącymi się w nich zanieczyszczeniami.

Zabezpieczenie rynien przez zanieczyszczeniami

Zanieczyszczenia gromadzące się w rynnach utrudniają prawidłowe odwodnienie dachu, a konsekwencji mogą prowadzić nawet do zatkania i uszkodzenia systemu. Najczęstszą przyczyną są liście, których nadmiar gromadzi się w rynnach zwłaszcza jesienią. Jeśli nie są regularnie usuwane, powodują zatkanie systemu, przez co woda z dachu nie zostaje odprowadzona poza obręb domu. Również zanieczyszczenia spływające z dachu wraz z wodą deszczową mogą prowadzić do powstawania na dnie rynien warstwy brudu, która narastając, utrudnia wydajne odprowadzanie deszczówki.

Aby ograniczyć gromadzenie się zanieczyszczeń w systemie rynnowym, można stosować dodatkowe akcesoria zabezpieczające. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest siatka ochronna, która powinna być odporna na różnicę temperatur i promieniowanie UV, aby nie ulegała odkształceniom. Wielkość oczek zapobiega przedostawaniu się liści na dno rynny, w związku z czym pozostają one na siatce. Niestety, siatka chroni wyłącznie przed liśćmi, igliwie i ziemia wciąż przedostają się do środka rynny, tworząc warstwę zalegających zanieczyszczeń.

Mimo stosowania dodatkowych zabezpieczeń ograniczających gromadzenie się zanieczyszczeń, okresowa konserwacja systemu rynnowego jest obowiązkowa.

Sezonowa konserwacja i czyszczenie rynien

System rynnowy powinien być czyszczony przynajmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Każda pora roku niesie bowiem inne zagrożenia dla trwałości systemu rynnowego.

W przypadku wiosennej konserwacji konieczne jest zarówno usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń, jak i sprawdzenie, czy rynny i rury spustowe nie zostały uszkodzone. Przymarznięty lód mógł bowiem zniszczyć powłokę rynien, natomiast zalegające warstwy śniegu nadwyrężyć całą konstrukcję. Warto też zwrócić uwagę, czy system rynnowy jest szczelny w miejscach połączenia poszczególnych jego elementów. Pozostawienie nieszczelności może doprowadzić do poważnych problemów w czasie obfitych opadów.

Jesienna konserwacja to przede wszystkim usuwanie z systemu zalegających zanieczyszczeń, które przedostały się przez siatkę ochronną – jeśli jej nie było to również liści. Pozostawione, a zimą przykryte śniegiem nie tylko mogą uszkodzić powierzchnię rynien, ale będą stanowić dodatkowe obciążanie dla całego systemu.

Czyszczenie najlepiej wykonywać przy pomocy wody i myjki, ewentualnie miękkiej szczotki. Bezwzględnie należy unikać ostrych akcesoriów, które zarysują powierzchnię rynien.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.bratex.pl/

Nadesłał:

Suzi

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl