Jaki system orynnowania wybrać?


Jaki system orynnowania wybrać?
2014-08-07
Rynny są niezbędnym elementem każdego budynku. Tylko szczelny i odpowiednio zamontowany system orynnowania zapewni ochronę przed wilgocią, która jest przyczyną następnych problemów. Nie można jednocześnie bagatelizować jakości całego systemu orynnowania.

Jaki system?

Wybór jest ogromny. Dzisiaj zakup rynny to wybór całego kompletnego systemu, który zawiera każdy niezbędny element do orynnowania budynku. Są to rynny, haki rynnowe, łączniki, kolanka, trójniki i końcówki wylotowe. Rodzaj rynien to podział ze względu na materiał, z którego powstał, a także pod kątem ich przekroju. Na rynku są dostępne rynny z PVC, miedziane, stalowe, z tytan-cynku, drewniane, aluminiowe. Są też do kupienia rynny o przekroju półokrągłym, półeliptycznym, kwadratowym, prostokątnym, trapezowym.

 

Rodzaje  rynien

Rynny z PVC, odznaczają się gładką powierzchnią, co pozytywnie wpływa na ich estetykę – nie osadza się na nich wiele zabrudzeń. Poza tym, są odporne na uderzenia i zarysowania, antykorozyjne. Są łatwe w montażu, a w ofercie dostępne w są w szerokiej gamie kolorystycznej.

Rynny stalowe. Podobnie jak rynny z PVC, są odporne na korozję, odznaczają się przy tym gładką powierzchnią. Ich budowa jest warstwowa, są dość trwałe – nawet do 50 lat.

Rynny miedziane. Jeśli rynny stalowe można nazwać trwałymi, to rynny miedziane biją w tej konkurencji wszelkie rekordy – ich trwałość jest wyjątkowa, sięgając 100 – 300 lat. W naturalny sposób pokrywają się patyną, ona to jeszcze poprawia odporność na przeróżne czynniki atmosferyczne. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na fakt, iż miedź jest bardzo aktywna chemicznie i dość swobodnie w chodzi w reakcje. Uważajmy, więc, żeby rynna tego typu nie miała kontaktu z innymi materiałami. Za trwałość trzeba zapłacić, te systemy należą do najdroższych rozwiązań.

Rynny z tytan-cynku. Są także trwałe (ponad 100 lat), a jednocześnie odporne na działanie czynników atmosferycznych. Największą wadą jest montaż tego typu rynien. Nie można ich, bowiem dotykać gołymi rękoma. Są także chropowate, a to może sprzyjać osadzaniu się rożnego rodzaju zanieczyszczeń.

Rynny drewniane. Specyficzny typ rynien wybierany najczęściej do budynków, gdzie królują pokrycia naturalne – drewno, trzcina, strzecha. Ten typ montażu wykonuje się na specjalne zamówienie, jednocześnie niewielka ilość producentów zajmuje się wytwarzaniem takich rynien.

Rynny aluminiowe. Ich cechą charakterystyczną jest waga – są najlżejsze spośród wszystkich dostępnych rodzajów. Są trwałe (ponad 100 lat), wyposażone w specjalną powłokę ochronną. Poprawia ona ich wygląd, a także daje duże możliwości kolorystyczne. Trudne w montażu.

Rynny to niezbędne artykuły metalowe, które, kupione raz, powinny służyć nam na długie lata.

Nadesłał:

b.zalew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl