JPK VAT – jak go prawidłowo przygotować?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
JPK VAT – jak go prawidłowo przygotować?
2018-02-28
Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia 2018 roku obowiązek składania jednolitego pliku kontrolnego spoczywa teraz również na małych przedsiębiorcach. Do tej pory rozliczenie z przeprowadzonych transakcji VAT musiały jedynie większe podmioty gospodarcze.

Według danych statystycznych w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,7 miliona mikro przedsiębiorstw. Te same statystyki mówią również, że jedynie niewielki odsetek przedsiębiorców jest dobrze przygotowany na wejście w życie nowych przepisów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Jak zatem prawidłowo przygotować się na wejście w życie nowych przepisów? O czym powinno się pamiętać podczas sporządzania jednolitego pliku kontrolnego?

Jednolity plik kontrolny a podpis elektroniczny

Dane, które znajdują się w JPK są zaszyfrowane. W ten sposób chroni się je przed dostępem osób trzecich. Ponadto dane podatnika są przekazywane bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów. Każdy z JPK-ów jest również dodatkowo zabezpieczony specjalnym certyfikatem. W ten sposób niweluje się ryzyko podszycia się pod konkretną firmę i złożenia fałszywego pliku.

Jednak z zastosowanych zabezpieczeń wynika szereg problemów, z którymi będą musieli zmagać się właściciele mikro przedsiębiorstw. Największym z nich jest konieczność posiadania specjalnego elektronicznego podpisu który służy do uwierzytelniania podatnika w trakcie składania JPK.

Posiadanie podpisu tego rodzaju wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Nierzadko zdarza się również sytuacja, że o nieważności podpisu cyfrowego przedsiębiorstwo dowiaduje się dopiero w trakcie składania pliku kontrolnego.

Przedsiębiorcy, na których ciąży obowiązek składania jednolitego pliku kontrolnego, powinni więc w pierwszej kolejności upewnić się, że podpisy elektroniczne są aktualne. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy złożyć wniosek o wyjaśnienie tej sprawy w odpowiedniej jednostce Urzędu Skarbowego.

Jednolity plik kontrolny a prawidłowość wprowadzonych danych

Kolejnym problemem, z którym muszą borykać się właściciele małych firm, są nieprawidłowo wprowadzone dane. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie dane jak: adres kontrahenta, numer źródłowy dokumentu oraz numer identyfikacji podatkowej. Niepoprawne wypełnienie którejkolwiek z wymienionych wcześniej danych będzie skutkować odrzuceniem zeznania przez Urząd Skarbowy.

Przedsiębiorcy, którzy do tej rozliczają się z Urzędem Skarbowym kwartalnie, będą na pewno zaskoczeni nowymi przepisami. Okazuje się bowiem, że w ich przypadku jednolity plik kontrolny musi być składny co miesiąc, tak samo jak w przypadku przedsiębiorców, którzy składają comiesięczne rozliczenie.

Niedopuszczalne jest również zbiorze rozliczanie wszystkich faktur, które zostały wystawione w konkretnym miesiącu. Każda faktura, która została wystawiona podczas dokonywania transakcji musi zostać rozliczona oddzielnie.

Jednolity plik kontrolny – co grozi podatnikowi za niedotrzymanie terminu?

Terminem złożenia JPK jest każdy dwudziesty piąty dzień miesiąca. Niedotrzymanie tego terminu może wiązać się z sankcjami. Ponieważ mowa tutaj o Urzędzie Skarbowym, będą to oczywiście sankcje karno-skarbowe. Kwota grzywny, która może zostać nałożona na spóźniającego się podatnika, może oscylować nawet wokół czterech tysięcy złotych.

W praktyce jednak grzywny nakładane na przedsiębiorców są dużo niższe. Urząd Skarbowy ma prawo nałożyć na podatnika dużo wyższa grzywnę w przypadku, gdy ten utrudnia przeprowadzenie kontroli skarbowej. W tym przypadku kara grzywny w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilka milionów złotych. Czynności, które najczęściej kwalifikują się jako utrudnianie kontroli skarbowej, to odmowa przesyłania ksiąg rachunkowych lub wyciągów bankowych.

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów obowiązek składania jednolitego pliku kontrolnego został nałożony na właścicieli mikro przedsiębiorstw. Kto jednak kwalifikuje się do tego miana? Za mikro przedsiębiorstwo może uważać się firma, która zatrudnia maksymalnie dziesięciu pracowników. W praktyce są to drobne sklepy oraz firmy zajmujące się świadczeniem drobnych usług. Istnieje również limit dotyczący maksy lanego obrotu przedsiębiorstwa. W przypadku mikro przedsiębiorstw nie może przekraczać on dwóch milionów Euro.

Nadesłał:

Rykin

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl