KIJKI NORDIC WALKING – RODZAJE I WŁAŚCIWY DOBÓR


KIJKI NORDIC WALKING – RODZAJE I WŁAŚCIWY DOBÓR
2016-08-09
Jeżeli planujesz rozpocząć przygodę z Nordic Walking to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat doboru kijków Nordic Walking.

W tym artykule prezentujemy kilka słów na temat kijków do Nordic Walking, ich rodzajów, właściwego doboru i kluczowych różnic, które warto znać przed wyborem swoich pierwszych kijków.

 

Jak w każdym sporcie tak i w Nordic Walking sporą uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego sprzętu, jego jakość i możliwości dostosowania do naszych potrzeb i wymagań. Dobór kijków ma bowiem istotny wpływ na poprawną technikę naszego marszu i budowanie kondycji organizmu. To co jednak wyróżnia Nordic Walking od innych sportów to fakt, że nawet na bardzo wysokiej jakości kijki nie musimy wydawać fortuny i dostępne są one w niemal każdym sportowym i outdoorowym sklepie.

 

RODZAJE KIJKÓW NORDIC WALING


Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje kijków do Nordic Walking:

  • Kijki o stałej długości

  • Kijki o długości regulowanej

  • Kijki Składane

 

Decydując się na kijki Nordic Walking o stałej długości musimy dobrze dobrać ich długość do naszych warunków fizycznych. Możemy tego dokonać poprzez pomnożenie swojego całkowitego wzrostu przez współczynnik 0,68 – 0,7. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rozmiary kijków Nordic Walking zmieniają się o 5 cm. Oczywistą zaletą kijków o stałej długości jest ich większa wytrzymałość i brak ruchomych części, które mogłyby się podczas marszu rozregulować.

 

Kijki regulowane – inaczej nazywane też teleskopowymi, są z reguły dwu lub trzy częściowe. Wyposażone są w wewnętrzny system tłumiący wstrząsy i drgania (anti-shock), przez co bardzo dobrze chronią nasze dłonie i stawy. Ich długość może być ustalana wedle wzoru matematycznego jak w przypadku kijków o stałej długości lub zwyczajnie odmierzyć ich długość od podłoża, aż trzymająca je ręka osiągnie kąt prosty w łokciu. Kijki regulowane są z reguły nieco tańsze, bowiem nie są tak trwałe jak jednoczęściowe. Przy wzmożonej aktywności mechanizm teleskopowy, szczególnie w kijkach niskiej jakości może ulec zniszczeniu, co utrudni dopasowanie ich długości oraz utrzymanie poprawnej sylwetki podczas marszu.

 

Kijki składane tak jak w przypadku kijków regulowanych/teleskopowych, z tą różnicą, że ich rurki po złożeniu mają odpowiednią długość do zmieszczenia ich w walizce lub plecaku. Są one na ogół dwa razy mniejsze od kijków regulowanych.

 

Obydwa rodzaje: regulowane i składane szczególnie polecane są osobom, które swoją przygodę z Nordic Walking dopiero zaczynają i chcą doszlifować swoją formę i technikę przed zakupem sprzętu nieco bardziej profesjonalnego.

 

BUDOWA KIJKA


Kolejnym podziałem z jakim spotykamy się wybierając kijki Nordic Walking to materiał z jakiego są one wykonane:

 

  • Kijki aluminiowe – są cięższe i mniej wytrzymałe, jednak polecane są osobom nowym w Nordic Walking. Nieopatrzne postawienie kijka może doprowadzić do jego lekkiego wygięcia, jednak dzięki temu, że są zbudowane z aluminium bez większego wysiłku możemy je przywrócić do właściwej formy. Są to doskonałe kijki dla początkujących.

  • Kijki z włókna węglowego – są lekkie i wytrzymałe, a co za tym idzie nieco droższe. Kijki z włókna węglowego dobieramy poprzez określenie Indeksu Karbonowego (CI) odpowiedzialnego za ciężar ciała oraz częstotliwość i intensywność treningów. Indeks Karbonowy określa zawartość włókien węglowych w trzonku kijka, jego sztywność, ciężar oraz trwałość. W trzonie znajdują się również mniej wytrzymałe włókna szklane, które obciążają kijek, dlatego im kijek lżejszy, tym większa zawartość włókien węglowych. Wskaźnik CI rozciąga się od 100 do 1000, dlatego kijki z największym wskaźnikiem, ze 100% zawartością włókien węglowych są najbardziej wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

 

UWAGI DODATKOWE


Wybierając swoje kijki Nordic Walking warto zwrócić uwagę również na:

 

  1. Rodzaj i dopasowanie materiału rękojeści. Czy jest to korek czy tworzywo sztuczne, oraz jaka jest jego twardość.

  1. Rodzaj pasków / zapięcia rękojeści: mogą to być zwykłe paski lub specjalna rękawica o regulowanej wielkości, która ułatwia odbicie od podłoża.

  1. Połączenie zapięcia z rękojeścią – stałe lub odczepiane.

  1. Dodatkowy osprzęt dostosowany do kijków, np. wymieniane końcówki do różnych form terenu.

  2. Warunki serwisowe. Warto przed kupnem kijków zapoznać się z możliwościami ich serwisu, bowiem nie wszystkie sklepy świadczą takie usługi.


Mamy nadzieję, że zaprezentowane informacje pomogą Wam w wyborze odpowiednich kijków Nordic Walking, a tych, którzy się zdecydują zapraszamy do sklepu narciarskiego SnowShop, gdzie dostepna jest bogata oferta tych wyjatkowych kijków: http://www.snowshop.pl/kije-nordic-walking

Nadesłał:

MariuszMax

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl