Kryteria podziału płyt wiórowych


Kryteria podziału płyt wiórowych
2015-07-21
Płyta wiórowa to podstawowy element konstrukcyjny mebli zarówno kuchennych, jak i tych wykorzystywanych w pokojach, gabinetach, garderobach czy biurach.

Wyróżnia się kilka rodzajów płyt wiórowych i wskazuje się specyficzne właściwości tego produktu. Warto zacząć od tego czym właściwie jest płyta wiórowa. Jest to półprodukt wykorzystywany między innymi do produkcji mebli wykonany z cząstek drewna lub zdrewniałych części roślin. Całość połączona jest klejem syntetycznym w wyniku prasowania w wysokiej temperaturze.

Istnieje kilka kryteriów podziału płyt wiórowych. Podstawowym jest podział ze względu na rodzaj cząstek użytych do produkcji płyty. Wyróżniamy tutaj: płyty wiórowe wykonane z wiórów drzewnych; paździerzowe wykonane ze zdrewniałych cząstek łodyg lnu lub konopi; bagassowe wykonane ze zdrewniałych łodyg trzciny cukrowej; korowe wykonane z cząstek kory drzewnej. Innym podziałem jest kryterium ze względu na sposób ułożenia wiórów w przekroju poprzecznym płyty. Wyróżniamy w takim układzie płyty prasowane, które produkuje się pod wysokim ciśnieniem w kierunku prostopadłym do ich płaszczyzn; prasowane za pomocą prasy kalandrowej lub wałowej; wytłaczane produkowane pod wysokim ciśnieniem w kierunku równoległym do ich płaszczyzn.

Kolejnym omówionym podziałem jest kryterium ze względu na rodzaj środka wiążącego wióry. Takim sposobem wyróżniamy płyty wiórowe spojone spoinami syntetycznymi, z których tworzy się płyty zwykłe (prasowane), orientowane, wielkopłatkowe. Drugim rodzajem spoiwa jest jest wiązanie mineralne i tutaj mamy płyty cementowo-wiórowe, magnetyzowo-wiórowe oraz gipsowo-wiórowe.

 

http://www.roltrans.com.pl/ 

Nadesłał:

arequipa

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl