Leasing pracowniczy w praktyce


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Leasing pracowniczy w praktyce
2016-10-27
Wynajem pracowników jest coraz bardziej powszechną formą zatrudnienia pracowników. Każda firma, która pragnie zachować stabilność finansową i szuka oszczędności może korzystać z zewnętrznych firm, aby wynająć jak największą liczbę pracowników.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla firm, które mają bardzo dużo prac sezonowych. To właśnie one najczęściej korzystają z tego typu usług. Na czym polega leasing pracowniczy i jak się do niego jak najlepiej przygotować, żeby nie zostać z niczym?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Zasady wynajmu pracowników

Wynajem pracowników polega na oddelegowaniu pracowników firmy zewnętrznej do pracy na rzecz innego pracodawcy. Staje się on coraz bardziej popularny, nie tylko w Polsce. Bardzo dużo firm jednak broni się przed takimi rozwiązaniami, ponieważ obawiają się nie tylko o jakość pracy pracowników, o których nic nie wiedzą oraz o koszta, które wiążą się z leasingiem pracowniczym.

Firma, która wypożycza pracowników, zawiera umowę z innym pracodawcą, do którego zostają oni oddelegowani do pracy. W tej umowie ustala się takie zasady jak wynagrodzenie, czas trwania urlopu bezpłatnego u pierwszego pracodawcy, ilość przekazanych pracowników i rodzaj wykonywanej pracy. Firma macierzysta daje „wypożyczanemu" pracownikowi urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy. Pracownik w tym czasie nie otrzymuje wynagrodzenia od pracodawcy macierzystego, tylko od tego, który go wypożycza. W takich wypadkach najczęściej podpisuje się umowy na czas wykonywania określonej pracy w danym czasie.

Bardzo często firmami, które użyczają pracowników, są agencje pracy tymczasowej, lecz może się zdarzyć, że firmy, które działają w zupełnie innej branży także zajmują się leasingiem pracowniczym. W przypadku agencji pracy tymczasowej mamy jednak do czynienia z trochę inną formą pracy, jaką jest praca tymczasowa, która różni się się tylko tym od leasingu, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie od agencji pracy, a nie od firmy „wypożyczającej" go do pracy. Ponadto pracownicy tymczasowi nie mogą być zatrudnieni dłużej niż 18 miesięcy na rzecz jednego pracodawcy i muszą mieć zapewnione takie same warunki jak pracownik etatowy w danej firmie. W przypadku wynajmu pracowników do firmy „wypożyczającej" nie ma takich przepisów prawnych.

Zalety leasingu pracowniczego

Dla pracodawców leasing pracowników jest bardzo korzystny. Nie tylko nie mają oni żadnych zobowiązań wobec „wypożyczonego" pracownika i w dodatku nie są obciążani żadnymi sprawami kadrowymi i administracyjnymi, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Firmy w takich wypadkach płacą tylko i wyłącznie za zrealizowaną pracę, co przynosi im same korzyści finansowe. Jeśli pracownik źle pracuje mogą szybko poprosić o innego, nie muszą wypłacać mu odprawy ani innych dodatków. Biorąc pod uwagę koszt zatrudnienia i obsługę kadrowo-administracyjną zwykłych pracowników, to pracownicy leasingowi są dla takiego pracodawcy relatywnie tańsi.

Wady wynajmu pracowników

Bardzo dużą wadą, która obecnie staje się dla pracodawców coraz bardziej uciążliwa, jest rotacja pracowników i niestabilność zespołu. Jest to bardzo widoczne zwłaszcza w pracy na produkcji, gdzie pracownicy szybko przychodzą i odchodzą. Głownie dlatego leasing pracowniczy nie nadaje się do stosowania na wszystkich stanowiskach. Krótki okres zatrudnienia również może wpływać demobilizująco na pracowników, którzy nie odczuwają wtedy więzi ani z firmą, która go „wypożycza" do pracy, ani z tą która go „wypożyczyła".

 

Polecamy firmę Clar System, która zajmuje się wynajmem pracowników.

Nadesłał:

Danutar

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl