Mobbing w pracy – jakie prawa ma pracownik?


Mobbing w pracy – jakie prawa ma pracownik?
2018-01-25
Każdy z nas idąc do pracy nie wie czego się spodziewać, jednak liczymy na to, że pracodawca i współpracownicy będą szanować naszą osobę oraz wykonywaną przez nas pracę. Niestety czasem zdarza się, że w pracy dochodzi do zjawiska nazywanego mobbingiem.

Wiele osób nic z tym nie robi, a warto wiedzieć, że przepisy polskiego prawa regulują kwestię prześladowania w pracy. Co warto wiedzieć na temat mobbingu i jakie prawa przysługują pracownikowi w związku z mobbingiem w pracy?



Czym jest mobbing?

Mobbing to ogólne określenie na niestosowne zachowania w pracy wobec pracownika lub współpracownika, które wpływają na jego zdrowie psychiczne i fizyczne, między innymi poprzez zaniżenie jego samooceny, a także wprowadzenie stresu, co może wpływać między innymi na trudności ze snem, skupieniem się i pogorszeniem stanu zdrowia. W najgorszych przypadkach mobbing może doprowadzić do depresji i prób samobójczych. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio wcześnie zareagować na negatywne działania wobec danej osoby.

Mobbing może mieć różne formy – od słownego ośmieszania, nieuzasadnionej krytyki, wykonywania obraźliwych gestów czy sarkazmu, po groźby utraty pracy, groźby ustne, stosowanie przemocy fizycznej, w tym molestowanie seksualne.  Osoby stosujące mobbing mogą również wybierać różne taktyki na znęcanie się nad swoją ofiarą – niekiedy jest to taktyka izolacji, innym razem poniżania lub utrudniania wykonywania pracy.

Do mobbingu może dojść na linii pracownik-pracodawca, ale także wśród współpracowników znajdujących się na tym samym poziomie w firmowej hierarchii.



Co może zrobić pracownik, który narażony jest na mobbing?

W razie wystąpienia mobbingu warto skontaktować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie pracy (np. z kancelarii http://gptogatus.pl/porady-prawne/prawnik-prawo-pracy/). Taka osoba pokieruje dalszymi działaniami, w tym pomoże przygotować pozew do sądu. Może ona również zostać pełnomocnikiem i reprezentować poszkodowanego przed sądem. Osoba, która stała się ofiarą mobbingu może ubiegać się o zadośćuczynienie oraz odszkodowanie. Warto tutaj podkreślić, że ustalając czy danej osobie się należy odszkodowanie i zadośćuczynienie sąd bierze pod uwagę przede wszystkim rozmiar doznanej krzywdy, intensywność działań mobbingujących i czas ich trwania oraz to, czy skutki tych działań są nieodwracalne.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl