Na czym polega abdominoplastyka?


Na czym polega abdominoplastyka?
2016-02-03
Z wiekiem skóra staje się nie tylko mniej jędrna, co powoduje powstawanie zmarszczek, ale jest też coraz mniej podatna na zmiany kształtu, jeśli była zbyt mocno rozciągnięta przez ciążę lub nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Powoduje to powstawanie fałdów skóry, zwłaszcza na brzuchu.

Ćwiczenia i masaże są w stanie zdziałać cuda, ale jeśli nie pomagają mimo prawdziwego zacięcia, lub po prostu nie ma się wielkich pokładów czasu i energii by osiągnąć upragniony ładny brzuch, można rozważyć operację plastyczną.

Abdominoplastyka, bo tak nazywa się taka operacja jest bardzo popularnym zabiegiem który polega na usunięciu nadmiaru skóry i/lub tłuszczu ze środkowych i dolnych części brzucha oraz zszycie mięśni i powięzi ścian brzucha aby były bardziej napięte, a co za tym idzie, tworzyły ładną rzeźbę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

W zależności od potrzeb można zdecydować się na kilka typów plastyki brzucha. Całkowita abdominoplastyka rozpoczyna się wykonaniem linii cięcia o kształcie litery W, zaczynającej i kończącej się na kolcach biodrowych, tak aby linie szwów znajdowały się po zabiegu poniżej linii majtek. Skóra jest odsuwana żeby uwidocznić mięśnie i powięź które następnie chirurg zszywa, by ściany brzucha były po zabiegu ładnie napięte. Następnie, jeśli pacjent posiada nadmiar tkanki tłuszczowej w operowanej okolicy i zażyczy sobie jego usunięcia wykonywana jest liposukcja. Przed zamknięciem powłok skórnych zakładany jest podskórny dren na jeden lub kilka dni, przez który będzie ewakuowana nadmierna ilość płynu i krwi spod skóry. Na szwy musi zostać założony opatrunek aby rana pooperacyjna nie uległa zakażeniu.

Jeśli nie trzeba wykonywać operacji na całym brzuchu można wykonać tak zwaną częściową abdominoplastykę, która wykonywana jest przez mniejsze nacięcie i pozwala głównie na usuwanie nadmiernej ilości skóry z okolic brzucha, choć można wykonać małe napięcie dolnych części mięśni prostych brzucha oraz zrobić liposukcję w trakcie tego typu zabiegu.

Niestety, jak każda operacja chirurgiczna, i te wiążą się z długim czasem powrotu do zdrowia, a czasem nawet z poważnymi powikłaniami. Zaraz po zabiegu będą widoczne siniaki, opuchlizna oraz będzie odczuwany dyskomfort w okolicach operowanych. Pełna rekonwalescencja trwa od 3-6 miesięcy, w zależności od tego jak duży zabieg był wykonywany. W tym czasie przeciwwskazany jest ciężki wysiłek fizyczny oraz palenie papierosów. Blizna na początku będzie czerwona, ale z czasem stanie się tylko cienką srebrną linią. Oczywiście, jako że w częściowej abdominoplastyce nacięcie jest mniejsze a zabieg jest mniej inwazyjny czas wyjścia ze szpitala, czas zdrowienia, jak i ból okolic operowanych, są znacznie mniejsze niż w całkowitej abdominoplastyce.

Powikłania tego typu zabiegów są rzadkie i w większości przypadków można ich uniknąć jeśli pacjent stosuje się do pooperacyjnych zaleceń chirurga. Zbyt wczesny nadmierny wysiłek, choćby w postaci podniesienia ciężkiego przedmiotu, może skutkować puszczeniem szwów w skórze lub co gorsza w powięzi czy mięśniu. Nie spowoduje to zagrożenia dla pacjenta, jednak efekt zabiegu będzie znacznie gorszy. Palenie papierosów, z powodu zwężania się drobnych naczyń, może powodować martwicę skóry okolic szwów skóry brzucha. Taką zmartwiałą skórę należy niezwłocznie usunąć, aby nie wdało się zakażenie, co może spowodować defekt kosmetyczny. Należy również przyjmować antybiotyki zapisane przez lekarza, gdyż zapobiegną one infekcji okolic operowanych.

Operacje plastyczne brzucha są popularnym i nietrudnym do wykonania zabiegiem. Niemniej, jest to operacja chirurgiczna, więc należy dobrze rozważyć korzyści jakie z niej płyną wobec możliwych powikłań i długiego czasu rekonwalescencji.

Dr n. med. Artur Śliwiński, Art Medical Center


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl