Niebezpieczne klikanie? - G DATA radzi


Niebezpieczne klikanie? - G DATA radzi
2017-06-26
Według danych GUS dostęp do Internetu w 2016 r. posiadało prawie 81% gospodarstw domowych, a ponad 90% opiekunów dzieci w wieku 5 - 15 lat pozwala im korzystać z komputera w domu. W czasie wakacji długość godzin spędzanych przed ekranem z reguły ulega diametralnemu zwiększeniu.

Co zrobić, gdy zabawa powoli zacznie wymykać się spod kontroli?

Zespół uzależnienia od Internetu jest syndromem zaburzeń psychicznych, który od wielu lat badają specjaliści z całego świata. Warto zapoznać się z jego objawami, aby uchronić najbliższe nam osoby, zwłaszcza dzieci. Na uzależnienie od Internetu narażone są przede wszystkim osoby młode, w tym szczególnie nieśmiałe, introwertyczne lub odrzucane przez grupę rówieśniczą.

Uzależnienie od Internetu kojarzy się często z uzależnieniem od zakazanych treści, ale spod kontroli może wymknąć się także korzystanie z portali społecznościowych, poszukiwanie informacji czy nawet pozornie bezcelowe surfowanie po sieci.

 Jak mogą wyglądać niepokojące syndromy?

·         Coraz większą część swojego wolnego czasu dziecko chce spędzać przy komputerze i odchodzi od swoich innych zainteresowań;

·         Pogarszają się jego wyniki w szkole, zaniedbuje swoje obowiązki;

·         Zdarza się, że zapomina o posiłkach, a nawet toalecie;

·         Woli spędzać czas przy komputerze niż z przyjaciółmi;

·         Nie potrafi oszacować, ile czasu spędza w Internecie, zdarza mu się okłamywać innych w tej kwestii;

·         Staje się agresywne, doprowadza do kłótni, kiedy chcemy oderwać je od komputera.

 Jeżeli zauważyłeś powyższe zachowania u swojego dziecka, to czas, aby stanowczo zadziałać. Zacznij od rozmowy, spróbujcie wspólnie poszukać przyczyn uzależnienia. Stwórz razem z dzieckiem zasady użytkowania Internetu (wiele rad znaleźć można na stronie www.klikajbezpiecznie.pl) lub stopniowo ograniczać czas spędzany przy komputerze (wykorzystując np. G DATA INTERNET SECURITY, możesz ustawić konkretne dni i godziny, w których dziecko ma dostęp do Internetu).

Spróbuj zorganizować swojemu dziecku ciekawe formy spędzania czasu wolnego, zaproponuj wspólną wycieczkę rowerową, wyjście do kina czy na koncert – mówi psycholog, Agata Lazarowicz. Pokaż mu, że nie chcesz z nim walczyć, ale pomóc uporać się z problemem. Bardzo ważne jest, aby czuł, że ma w Tobie oparcie. Jeśli jednak te metody nie pomogą - poszukaj pomocy u specjalisty. Uzależnienie,  które nie będzie odpowiednio leczone,  może się pogłębiać i nieść ze sobą wiele poważnych konsekwencji – dodaje.

 Zachęcamy do bacznego obserwowania najmłodszych, ponieważ uzależnienie od Internetu jest już bardzo często rozpoznawane u coraz młodszych dzieci.

Nadesłał:

FLGroup

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl