Nowoczesne formy finansowania floty samochodowej w firmie


2015-06-24
Środki własne, kredyt bankowy, leasing, czy wynajem długoterminowy – flota pojazdów może być finansowana na kilka sposobów. Podejmując decyzję o wyposażeniu firmy w nowe samochody, warto zawsze zadać sobie pytanie, która z opcji finansowania może być dla przedsiębiorstwa najkorzystniejsza.

Polacy stają się coraz bardziej pragmatyczni, przez co nie zawsze dążą do posiadania, lecz zadowalają się bardziej funkcjonalnym współdzieleniem: przedmiotów powszedniego użytku, sprzętu elektronicznego, samochodów, domów i mieszkań, a nawet własnych umiejętności. I słusznie. Po co kupować kolejne sprzęty, produkty, akcesoria, które po niedługim czasie lądują na stercie wcześniej kupionych i nierzadko już zepsutych rzeczy? Czy jest to konieczne, w czasach gdy możemy wypożyczyć lub wynająć praktycznie wszystko?

Pragmatyzm ten, jest widoczny to nie tylko na płaszczyźnie municypalnej, ale również na poziomie biznesowym. Przykładem mogą być chociażby przedsiębiorcy, którzy coraz częściej odchodzą od kupowania rzeczy na własność - zarówno na kredyt, jak i za środki własne, bo wiąże się to m.in. z obniżeniem zdolności kredytowej firmy i płynności finansowej. Wynajęty przez firmę samochód dzisiaj już chyba nikogo nie dziwi. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez PZWLP, organizację skupiającą największe i najważniejsze w Polsce firmy wynajmujące i leasingujące samochody, po pierwszym kwartale tego roku w wynajmie długoterminowym znalazł się co piąty (20 proc.) nowo zakupiony przez firmy samochód osobowy oraz blisko co trzecie (30,8 proc.) nowe leasingowane auto osobowe w Polsce. Łączna flota samochodów w usługach wynajmu długoterminowego, wynosi obecnie około 130,5 tys. aut.

Rynek wynajmu długoterminowego rośnie w naszym kraju od kilku lat w tempie 10-12 proc. rocznie. Po I kwartale bieżącego roku branża odnotowała po raz kolejny bardzo wyraźny wzrost. Już w pierwszych trzech miesiącach roku dynamika wzrostu wyniosła 3,6 proc. i była wyższa o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

 

Nie trzeba mieć, by korzystać

Zarówno sama formuła jak i poszczególne rozwiązania w zakresie leasingu i wynajmu długoterminowego dają firmom spore korzyści. Podejście, które oszczędnie można wyrazić w kilku słowach „nie trzeba mieć, by korzystać" powoli, aczkolwiek systematycznie, umacnia się w świadomości przedsiębiorców. Eksperci prognozują, że w perspektywie kilkunastu najbliższych lat polski rynek upodobni się do Europy Zachodniej, gdzie w wynajmie długoterminowym znajduje się 70-80 proc. wszystkich leasingowanych aut, a także zdecydowana większość ogółu aut służbowych.

Firmy zajmujące się leasingiem i wynajmem długoterminowym aut oferują przedsiębiorcom pełen wachlarz możliwości w zakresie finansowania floty samochodów służbowych. Każdy przedsiębiorca chcący rozpocząć współpracę z dostawcą usług CFM powinien dokładnie przeanalizować swoje potrzeby w zakresie wykorzystywania pojazdów firmowych. Dzięki temu będzie mógł otrzymać ofertę, która będzie rozwiązaniem „skrojonym na miarę" - mówi Bartosz Olejnik, Dyrektor Sprzedaży Carefleet S.A.

Firmy z sektora CFM, proponują szereg rozwiązań obejmujących zarówno leasing w kilku wariantach, jak i długoterminowy wynajem. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, że w przypadku tradycyjnego leasingu klient wykupuje pojazd po umowie, natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego oddaje auto finansującemu (opcjonalnie istnieje możliwość wykupu pojazdu).

Wynajem długoterminowy - na czym polega i jakie są jego korzyści?

Wynajmem długoterminowy to bardzo wygodna forma korzystania z floty samochodów przez firmy. Najważniejszą zaletą jest możliwość dysponowania pojazdami bez konieczności ich zakupu. Przy umowie najmu długoterminowego, wynajmujący oddaje bowiem przedsiębiorcy - najemcy pojazd do użytkowania na ściśle określony czas, z reguły od minimum 24 do 60 miesięcy i ustalony przez strony roczny przebieg pojazdu, a w zamian za korzystanie z niego najemca płaci miesięczne czynsze uzgodnione w umowie, które pokrywają wszystkie, ustalone przez strony koszty związane z eksploatacją samochodu.

Firmy mogą skorzystać także z dodatkowych usług w praktyce zupełnie zdejmujących z nich ciężar zarządzania wynajętymi pojazdami, ich obsługą i serwisowaniem. Oferowana przez Carefleet opcja Full Service Leasing obejmuje pełen pakiet usług dodatkowych, takich jak obsługa techniczna, serwis i wymiana ogumienia, Assistance z pojazdem zastępczym, ubezpieczenie i likwidacja szkód, karty paliwowe oraz szeroki wachlarz raportów - mówi Bartosz Olejnik, Dyrektor Sprzedaży Carefleet S.A..

Znaczącą korzyścią dla Klientów jest również zminimalizowanie działań administracyjnych w obszarze zarządzania wynajmowanymi pojazdami. Wszystkie czynności związane z zamówieniem samochodów u dostawcy, rejestracją pojazdów, przygotowaniem do wydania, jak również ze zdaniem i sprzedażą aut po zakończonych kontraktach znajdują się po stronie wynajmującego - dodaje Bartosz Olejnik, Dyrektor Sprzedaży Carefleet S.A..

Wynajem długoterminowy jest najczęściej wybierany w sytuacji, gdy firma potrzebuje utworzyć flotę samochodową bez nadwyrężania budżetu przedsiębiorstwa. Nie musi więc korzystać z kredytu, nie musi opłacać czynszu inicjalnego wymaganego przy umowach leasingu. Ponadto z podatkowego punktu widzenia, miesięczne czynsze za wynajem długoterminowy samochodu można traktować jako koszty uzyskania przychodu, przysługuje również prawo do odliczenia części podatku VAT, a wynajmowany pojazd nie musi być  wykazywany jako środek trwały w księgach rachunkowych najemcy.

 

Nadesłał:

MCConsultants

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl