Objawy zwiastujące schorzenia wątroby


Objawy zwiastujące schorzenia wątroby
2018-01-20
Wątroba jest największym narządem wewnętrznym organizmu o charakterze gruczołowym. Jej masa stanowi 3 do 5 % całkowitej masy ciała człowieka. Zlokalizowana jest w prawym podżebrzu, przyśrodkowej części lewego nadżebrza oraz górnej części nadbrzusza.

Wątroba wchodzi w skład układu pokarmowego, jednakże jej rola w dużej mierze wykracza poza ten układ. Spełnia ona szereg funkcji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ustroju.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Rola wątroby w organizmie

Wątroba uczestniczy bezpośrednio bądź pośrednio niemalże we wszystkich poznanych szlakach metabolicznych. Bierze udział w przemianie podstawowych składników odżywczych takich, jak białka, węglowodany oraz tłuszcze. Unieczynnia również toksyczne i szkodliwe dla organizmu związki pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Ponadto wątroba jest odpowiedzialna za syntezę białek osocza, wytwarzanie żółci i heparyny, która przeciwdziała procesom krzepnięcia krwi. Narząd ten uczestniczy również w procesach termoregulacji oraz bierze udział w odporności organizmu.

Dolegliwości wątrobowe

W warunkach fizjologicznych wątroba ma gładką powierzchnię i ostry brzeg, jest miękka i niebolesna. W wyniku toczących się w jej obrębie procesów chorobowych wątroba może ulec powiększeniu, wówczas mamy do czynienia z tak zwaną hepamegalią oraz stłuszczeniu. W wielu stanach patologicznych obserwuje się również wzmożoną spoistość wątroby oraz stwardnienie jej brzegu. W stanach zapalnych wątroby znamienna jest także jej tkliwość, która jest oznaką zajęcia torebki wątroby, posiadającej bogate unerwienie czuciowe. Zatem czy wątroba boli? W większości przypadków choroby samego miąższu wątroby nie wywołują jednak bólu. Jednakże najnowsze badania kliniczne wskazują, iż nerwy czuciowe zlokalizowane są nie tylko w samej torebce lecz również w łącznotkankowym podścielisku przestrzeni wrotnych oraz wokół struktur naczyniowych.

Objawy choroby wątroby

Chorobom wątroby towarzyszą charakterystyczne objawy, które umożliwiają ich zdiagnozowanie w oparciu o dodatkowe badania laboratoryjne oraz obrazowe. W większości schorzeń wątroby charakterystyczne są tkliwość oraz ból wątroby zlokalizowany z prawej strony brzucha tuż pod żebrem. Bardzo często wątroba jest powiększona, występują nudności i wymioty. Może pojawić się również biegunka, utrata apetytu, osłabienie oraz ogólne zmęczenie. Z kolei dla żółtaczki znamienne jest zażółcenie powłok ciała, błon śluzowych oraz twardówek oczu, które jest następstwem odkładania się w tych tkankach bilirubiny. Marskości wątroby towarzyszą zaś stan podgorączkowy, skłonność do samoistnych krwawień wskutek zmniejszonej krzepliwości krwi, a także spadek masy ciała oraz zmniejszone libido.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl