Oryginał czy zamiennik – poznaj różnice.


Oryginał czy zamiennik – poznaj różnice.
2016-04-08
Udając się do lekarza lub apteki często słyszymy propozycję zamiany oryginalnego leku na jego tańszy odpowiednik. Wówczas mamy dylemat, co wybrać? Czy decydując się na produkt odtwórczy kuracja będzie równie skuteczna i bezpieczna? Odpowiedź nie jest taka prosta.
Decyzja o zakupie medykamentów zawsze powinna być przemyślana i świadoma. 

Dokonaj właściwego wyboru

Wprowadzając na rynek lek innowacyjny, producent musi spełnić wiele rygorystycznych warunków. Leki oryginalne poddawane są kilkunastoletnim i kosztownym badaniom. Ich pełny zakres gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność medykamentu. Leki odtwórcze (generyczne) jak sama nazwa wskazuje są kopiami leków oryginalnych. Oznacza to, że część badań jest pomijana, co pozwala obniżyć koszty produkcji oraz znacznie skrócić czas wprowadzenia produktu do obrotu. Preparaty te przechodzą zdecydowanie krótszy i bardziej uproszczony proces rejestracyjny. Dla pacjenta ważną informację stanowi fakt, że porównując lek generyczny z oryginalnym, dopuszczalna jest 20% różnica w zakresie wybranych parametrów ocenianych na podstawie porównawczego badania stężenia leku we krwi. Lek odtwórczy poza tym może różnić się np. kształtem oraz składem substancji pomocniczych. Te ostatnie mogą mieć istotne znaczenie dla przebiegu terapii. Produkty innowacyjne i ich zamienniki zawierają tę samą substancję czynną, ale częstokroć różnią się technologią produkcji i zawartością substancji uzupełniających, co może mieć wpływ na skuteczność leku i jego działania niepożądane. Pamiętajmy, że niekiedy substancje dodatkowe leków odtwórczych mogą wpływać na proces leczenia inaczej niż domieszki leków oryginalnych. Lepiej zatem nie eksperymentować ze swoim zdrowiem i zawsze upewniać się, czy lek który poleca nam farmaceuta jest lekiem oryginalnym.

Oryginał to Twoja gwarancja

Oryginalna acetylocysteina zawarta w preparatach marki Fluimucil ma szeroki zakres działania. Właściwości mukoaktywne Fluimucilu odpowiadają za szybkie usunięcie nadmiernie zalegającej  w górnych drogach oddechowych wydzieliny, której organizm musi się pozbyć, w celu całkowitego wyzdrowienia. Lek nie tylko rozrzedza zalegający śluz, ale także reguluje jego wydzielanie i przyspiesza usuwanie z dróg oddechowych. Z kolei dodatkowe działanie antyoksydacyjne Fluimucilu sprawia, że negatywne skutki stanu zapalnego (np. uszkodzenia składników komórek) są zredukowane. Antyoksydanty przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników w organizmie.  Dlatego też Fluimucil jest lepszym rozwiązaniem niż wiele innych leków wykazujących tylko właściwości mukolityczne.  

Nadesłał:

Best Image PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl