Roztańczony i wielokulturowy jubileusz Raciborza


Roztańczony i wielokulturowy jubileusz Raciborza
2017-06-19
Zakończył się XVII Międzynarodowy Festiwal „Śląsk kraina wielu kultur”. Miasto w dniach 13-18 czerwca gościło zespoły z Serbii, Słowacji, Ukrainy, Cypru i Litwy. Rozśpiewane i roztańczone pokazy odbywały się w Czechach, Kuźni Raciborskiej, w DPS „ Złota Jesień” i w Raciborskim Centrum Kultury.
Przeczytaj również:
Największe wydarzenie festiwalu miało miejsce na Zamku Piastowskim w Raciborzu i zachwyciło raciborską publiczność. Festiwal wpisał się tym samym w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Racibórz to teren, na którym na przestrzeni wieków przeplatało się wiele kultur m.in. czeska, polska , niemiecka. Każda z kultur wniosła na tereny Raciborszczyzny swoje niepowtarzalne cechy.  Dziś Racibórz należy do grona miast nie tylko o nietuzinkowej przyrodzie, ale przede wszystkim obfitujących w wydarzenia, które podkreślają jego wielokulturowość.


Jednym z takich eventów jest niewątpliwie festiwal „Śląsk kraina wielu kultur”
- Dziś zróżnicowanie kulturowe stanowi dla nas wielkie bogactwo, z którego należy czerpać. XVII edycja festiwalu pokazuje, ze ludzie od lat łakną tego typu imprez. Z roku na roku przybywa publiczności. Podobnie jest z zespołami z zagranicy, które same zgłaszają nam chęć uczestnictwa w festiwalu. To niesamowite wydarzenie – przyznaje Aldona Krupa-Gawron, dyrektor festiwalu.

Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”. Stowarzyszenie powstało w 1997, a w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.

- Odchodząc ze Strzechy, wiedziałam już, że na pewno będę dalej pracować z młodzieżą. Razem z rodzicami swoich wychowanków, założyliśmy Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”. Na początku szukaliśmy miejsca na próby. Przyjął nas klub osiedlowy ITAKA. Z czasem zespoły się powiększyły i musieliśmy znaleźć kolejne lokum. Podpisaliśmy umowę z raciborskim Zakładem Karnym. Dziś mamy dwie lokalizacje, gdzie młodzież w komfortowych warunkach może ćwiczyć -  Itaka i świetlica Zakładu Karnego w Raciborzu – opowiada prezes Stowarzyszenia.

W tym roku na festiwal „Śląsk kraina wielu kultur” przyjechały zespoły, z Litwy, Cypru, Serbii, Ukrainy, Słowacji, Chorzowa, Żor, Marklowic i Nędzy. Łącznie z 15-stoma zespołami gospodarza w Festiwalu wzięło udział 30-ści zespołów. Zagraniczni goście są zachwyceni raciborską publicznością. Chwalą polską kuchnię i gościnność, ponadto doceniają też walory miasta.

- Racibórz to bardzo zadbane, pełne zieleni miasto – od razu rzuca się w oczy bujna przyroda regionu. Fakt, że miasto w tym roku obchodzi 800-lecie nadania praw miejskich jest naprawdę imponujący. Jestem tutaj po raz pierwszy. Mile zaskoczył mnie poziom organizacji festiwalu. Mieszkańcy miasta pieką dla nas domowe ciasta i przygotowują pyszne regionalne obiady. Organizatorzy zadbali o ciekawe zajęcia dla naszej młodzieży. Mamy zapewnione warsztaty muzyczne, plastyczne, sportowe, wycieczki i komfortowe noclegi – ocenia Sibel Sezer, opiekunka i choreograf grupy cypryjskiej.

Aldona Krupa-Gawron dodaje, że sukces festiwalu to nie tylko zasługa Stowarzyszenia „Źródło”
- Cieszymy się, że możemy zapewnić naszym gościom tyle atrakcji. Jest to możliwe  dzięki Urzędowi Miasta Racibórz i Starostwu Powiatowemu, które wspierają nas dotacją celową na festiwal. Ogromny wkład mają tu również rodzice i wolontariusze, którzy są bardzo zaangażowani w to przedsięwzięcie. Muszę także pochwalić współpracę z raciborskimi służbami mundurowymi, dzięki, którym cykl imprez w ramach festiwalu może się odbywać bezpiecznie i bez zakłóceń – przyznaje dyrektor festiwalu.

W sobotę 17 czerwca miały miejsce najważniejsze wydarzenia festiwalu. Ulicami miasta od Placu Długosza przez Rynek, duże rondo i most do Zamku Piastowskiego, przemaszerował barwny korowód tancerzy i muzyków z różnych stron świata. Blisko 1000 osób zachwyciło tłumy raciborzan. Korowód poprzedził koncert galowy na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Festiwal sprawił, że niezwykły jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi stał się jeszcze barwniejszy, nabrał wyraźnego, międzynarodowego wymiaru i jeszcze głębiej zapadnie w pamięć mieszkańcom miasta.

***
Autor tekstu i zdjęć: Katarzyna Ekiert/ Adventure Media
***

Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców.
Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/.

***
KONTAKT:
800 lat Raciborza
www.800lat.raciborz.pl
***
Kontakt dla mediów:
Justyna Korzeniak
Specjalista ds. Public Relations
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
tel. kom. 530 534 539
tel. 32 72 428 84
Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl