Soczewki zimą - jak o nie dbać?


2016-11-29
Część początkujących użytkowników soczewek obawia się często, że niskie temperatury związane z nadejściem zimy, oznaczają konieczność porzucenia na jakiś czas swoich wygodnych „kontaktów” i przerzucenie się na standardowe okulary. Jednak nie są to wyłącznie obawy niedoświadczonych użytkowników, również u tych, których kontakt z soczewkami trwa nieco dłużej, pojawiają się wątpliwości. Jak wygląda noszenie soczewek zimą? Jak odpowiednio o nie zadbać?

Czy można nosić soczewki zimą?
Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Mimo, że soczewka w ponad połowie składa się z wody, ujemne temperatury nie spowodują jej zamarzania. Dzieje się tak, dlatego, że jest ona stale ogrzewane temperaturą gałki ocznej oraz mruganiem powiek, przez co szkła kontaktowe możemy z powodzeniem wkładać, nawet jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej kilkunastu, a wręcz kilkudziesięciu stopni poniżej zera.

Soczewki czy okulary?
W związku z powyższym może nasuwać się pytanie: soczewki czy okulary, który wybór będzie dla nas bardziej odpowiedni w czasie chłodnych, zimowych miesięcy? Wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji. Soczewki to jednak rozwiązanie wygodniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do standardowych szkieł nie „parują", pozwalają cieszyć się swobodnym uprawianiem sportów zimowych, umożliwiają założenie gogli orz okularów przeciwsłonecznych, które zapewniają niemal całkowitą ochronę przed szkodliwym, szczególnie zimą, promieniowaniem UV. Poza tym szkła kontaktowe zapewniają pełne pole widzenia oraz swobodę ruchów.

Pielęgnacja soczewek zimą
Pielęgnacja soczewek zimą nie odbiega znacząco od tej, jakiej zapewnić im powinniśmy w czasie pozostałej części roku. Nadal musimy dbać o nieprzekraczanie okresu ich użytkowania, zdejmować na noc, czyścić płynem oraz przechowywać w pojemniczku. Dodatkowym obowiązkiem, który nakłada na nas zima jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy przechowywane w pojemniku soczewki nie są narażone na działanie niskich temperatur, ponieważ takie mogą je uszkodzić i spowodować, że konieczna będzie wymiana na nowe. Zimą także występuje często ekstremalnie niska wilgotność powietrza. Takie warunki mogą powodować szybsze niż zwykle „przesuszanie" oczu, a w konsekwencji poczucie dyskomfortu. Dlatego też konieczne może okazać się używanie kropli nawilżających do oczu przeznaczonych specjalnie do szkieł kontaktowych.

Zima nie stanowi dla soczewek żadnej przeszkody i nie nakłada na użytkowników w zasadzie żadnych dodatkowych ograniczeń, dlatego możemy nadal z powodzeniem je nosić.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl