Wady wzroku – krótkowzroczność – czy soczewki pomogą w korekcji?


2016-09-24
Krótkowzroczność w dzisiejszych czasach to już prawdziwa plaga. Wciąż przybywa osób, u których wykrywana jest ta wada wzroku.

Istnieje kilka sposób, aby ją całkowicie usunąć lub przynajmniej doraźnie zniwelować. Możemy wybierać między laserową korekcja wzroku, a okularami lub soczewkami kontaktowymi. Ostatnie rozwiązanie okaże się niezwykle wygodne, proste i zapewniające wysoką jakość widzenia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Krótkowzroczność - co jest jej przyczyną?

Krótkowzroczność to wręcz choroba cywilizacyjna, gdyż w niektórych krajach, na przykład Japonii, występuje u ok. 80-90 % młodzieży szkolnej. W Polsce odsetek ten jest niższy, ale i tak niepokojący, gdyż wynosi ok. 40%. To właśnie dzieci i młodzież są najbardziej narażeni na tę przypadłość, co z pewnością może być wywołane długimi godzinami spędzanymi przy komputerze, ale nie bez znaczenia okazują się również uwarunkowana genetyczne.

W przypadku krótkowzroczności, nazywanej również miopią lub bliskowzrocznością, promienie świetlne ogniskują się przed siatkówką, a nie na niej, co powoduje, że obrazy widziane z daleka tracą ostrość i są zamazane, natomiast dobrze widoczne pozostają przedmioty znajdujące się blisko. Złe ogniskowanie się promieni świetlnych może być spowodowane przez kilka przyczyn. Jednymi z najczęstszych okazuje się zbyt długa oś gałki ocznej lub zbyt duża siła łamiąca układu optycznego.

Sprawdź soczewki kontaktowe jednodniowe Dailies.

Coraz więcej osób po wykryciu wady od razu decyduje się na soczewki kontaktowe, a wiele osób noszących do tej pory okulary rezygnuje z nich właśnie na rzecz soczewek. Nic dziwnego, bo są one wygodne w noszeniu oraz zapewniają szerokie pole widzenia.

Stopnie krótkowzroczności

Wyróżnia się trzystopniową skalę krótkowzroczności. Mała miopia to taka, która nie przekracza - 3 dioptrii. Średnia utrzymuje się na poziomie od - 3 do - 7 dioptrii. Powyżej - 7 dioptrii mamy już do czynienia z dużą krótkowzrocznością. Warto wiedzieć, że wielkość wady nie jest przeciwskazaniem do noszenia soczewek. Co ciekawe najlepsze efekty przyniesie u osób, które muszą nosić szkła powyżej - 6 dioptrii.

Jeżeli nasza krótkowzroczność nie przekracza - 4 dioptrii, to moc okularów i soczewek pozostaje taka sama. Sytuacja zmienia się, gdy wartość ta zostanie przekroczona. Wówczas soczewki kontaktowe powinny mieć mniejszą moc niż okulary, a to dlatego, że są nakładane bezpośrednio na oczy, więc promień światła będzie siłą rzeczy załamywać się w innej, to znaczy mniejszej, odległości od siatkówki.

Dodajmy też, że soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla osób, u których różnica między wadą w danym oku przekracza trzy dioptrie. Co więcej, specjalne soczewki kontaktowe mogą też nosić osoby, które borykają się nie tylko z krótkowzrocznością, ale także z astygmatyzmem.

Soczewki kontaktowe dla krótkowidza

Dzisiejsze soczewki kontaktowe zapewniają oczom dużą przepuszczalność tlenu, a wszystko dzięki zaawansowanej technologii i silikonowo-hydrożelowemu materiałowi wykorzystywanemu do ich produkcji. Pamiętajmy też, że soczewki kontaktowe gwarantują wysoką jakość i komfort widzenia, gdyż w przeciwieństwie do okularów dają one w pełni ostry obraz, co uniemożliwiają okulary, które nie poprawiają widoczności na „obwodzie" szkieł.

Regularne badanie wzroku

Każda wada wymaga regularnych badań i stałych konsultacji lekarskich. Nie inaczej jest w przypadku krótkowzroczności, która zwłaszcza u osób młodych wykazuje tendencję do ciągłego pogłębiania się. W związku z tym należy stale monitorować, czy noszone przez nas soczewki nie powinny zostać wymienione na mocniejsze.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl