Zakładanie spółki za pomocą „słupa”


Zakładanie spółki za pomocą „słupa”
2014-05-05
Prawidłowe zakładanie spółek jest wyznaczane przez przepisy. Wymogi w nich zawarte teoretycznie gwarantują nam, że działające spółki w Polsce powstały zgodnie z prawem. Niestety czasami regulacje te są omijane..

Tak będzie w przypadku tzw. „słupów”. Termin ten jest używany w prawie do określenia osób wykorzystywanych przez przestępców podczas dokonywania oszustw gospodarczych. W praktyce takie miano przypisujemy osobie, która z różnych powodów nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji, choć posiada przy tym pełną zdolność do czynności prawnych.

Zakładanie jakiejkolwiek spółki „na słupa” jest dokonywane w zasadzie w jednym podstawowym celu – wyłudzenia zwrotu podatku. Po otrzymaniu gotówki, rzekomi wspólnicy znikają, a spółka przestaje funkcjonować.

W rzeczywistości zakładanie spółek w ten sposób odbywa się na zasadach oddawania ogłoszeń o poszukiwaniu osoby chcącej założyć jakąkolwiek spółkę za wyznaczone osoby. „Słup” zakłada spółkę i figuruje we wszelkich dokumentach i rejestrach jako jej prezes (zakładanie spółek „na słupa” dotyczy głównie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością), następnie na polecenie wspólników zaciąga kredyty i sprzedaje udziały innej osobie. Nowy nabywca udziałów wyprowadza pieniądze ze spółki i znika z pola widzenia.

Przeglądając różne oferty pracy należy bardzo uważać na tego typu ogłoszenia – wszelka pomoc przy zakładaniu nowych spółek, wymóg bezwarunkowej lojalności, brak doświadczenia gospodarczego i gwarancja ogromnych zysków są wystarczającym sygnałem ostrzegawczym, aby nie angażować się w tego typu interesy.

zakładanie spółek, spółka z o.o. - http://m47.pl/

Nadesłał:

Bartosh

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl