Zakup mieszkania


2017-12-22
Z pewnością każdy zdaje sobie doskonale sprawę z tego, jak dużym wydatkiem jest zakup mieszkania.

Oczywiście, wiele zależy w tym przypadku chociażby od miasta, w którym mieszkamy czy dokładnej lokalizacji takiej nieruchomości, ale mimo wszystko, musimy być przygotowani na wyłożenie sporej sumy pieniędzy. Dlatego też, zanim zaczniemy rozglądać się za konkretnymi ofertami, warto dowiedzieć się, z czym wiąże się zakup poszczególnych rodzajów mieszkań.

 

Określ swój budżet

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą musimy zrobić, gdy tylko zaczniemy myśleć o własnym mieszkaniu, jest określenie budżetu jakim dysponujemy. Jest to podstawowa informacja, dzięki której zorientujemy się na jakiego rodzaju lokale możemy sobie pozwolić.

 

Oczywiście chodzi w tym przypadku zarówno o wysokość naszych oszczędności, do których mamy dostęp „od ręki”, ale także o finansowanie kredytem. Warto zatem przejrzeć oferty różnych banków, porównać je i zgłosić się do wybranych placówek w celu zorientowania się, na jak wysoki kredyt możemy sobie pozwolić. Co prawda, wymaga to od nas nieco czasu i wysiłku, ale jasna sytuacja finansowa będzie doskonałym wstępem do znalezienia odpowiedniego mieszkania.

 

Rynek pierwotny czy wtórny?

 

Kolejna decyzja jaka nas czeka, to ta dotycząca tego czy szukamy mieszkania na rynku wtórnym czy też pierwotnym. Każda z tych opcji ma swoje wady oraz zalety, dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić, zanim na dobre zaczniemy szukać najbardziej satysfakcjonującej nas oferty.

 

W przypadku rynku wtórnego wybór jest dość szeroki, zarówno pod względem lokalizacji, jak i rodzajów budownictwa. Możemy zatem szukać mieszkania w starej kamienicy, nowoczesnym bloku, albo tym starej daty, z tak zwanej „wielkiej płyty”. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz oczywiście od wspomnianych już finansów. Wiele osób decyduje się na przykład na zakup tańszego mieszkania, które trzeba wyremontować, podczas gdy inni wolą zapłacić więcej za lokal do którego można się natychmiast wprowadzić.

 

Jeśli natomiast chodzi o rynek pierwotny, to zwykle jest to rozwiązanie dla tych osób, którym nie śpieszy się z przeprowadzką. W większości przypadków bowiem, tak naprawdę kupujemy od dewelopera projekt, który dopiero ma być realizowany. Musimy zatem być przygotowani na to, że budowa potrwa nawet kilka lat, nie mówiąc już o tym, że takie mieszkanie będziemy musieli również wykończyć na własną rękę. Warto w tym miejscu także podkreślić, że dobór dewelopera powinien być dobrze przemyślany oraz rozważny. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, musimy sprawdzić jaki jest jego status prawny oraz posiadane doświadczenie, tak by mieć gwarancję, iż prowadzona przez niego inwestycja zakończy się sukcesem.

 

Zadbaj o pomoc ze strony fachowca

 

Kupując mieszkanie musimy pamiętać o konieczności załatwienia ogromnej ilości wszelkiego rodzaju formalności. Choć w większości przypadków zajmuje się tym przede wszystkim sprzedający nieruchomość, warto mieć w zanadrzu sprawdzoną osobę, która będzie w stanie przygotować dla nas na przykład odpowiednią umowę. A w takiej sytuacji, niezastąpiony jest doświadczony notariusz.

 

Oczywiście, każda kancelaria notarialna ma mniej więcej taki sam zakres oferowanych nam usług, jednak jak wiadomo fachowiec nie jest równy fachowcowi, dlatego dobrze jest się zorientować, który z nich cieszy się najlepszą renomą. Jeśli chodzi chociażby o Wrocław, bardzo popularna jest kancelaria prowadzona przez Patrycję Pasińską-Kassarabę. Jest ona polecana przez duże grono zadowolonych klientów, dlatego w razie potrzeby przygotowania jakichkolwiek dokumentów związanych z zakupem nieruchomości, zapoznanie się ze stroną: www.notariuszpp.pl może być pomocne.

 

Nie podejmuj pochopnych decyzji

 

Wiele osób, które w końcu, po wielu latach starań może sobie pozwolić na zakup mieszkania, ma tendencję do podejmowania zbyt szybkich decyzji. Często, po obejrzeniu już kilku mieszkań, lub nawet jednego, są niemalże zdecydowane na zakup nie sprawdzając innych nieruchomości. Oczywiście jest to bardzo duży błąd, ponieważ powinniśmy się dobrze zorientować w rynku, który nas interesuje. Tylko wtedy będziemy w stanie zdecydować, które z dostępnych opcji są godne uwagi, a które mają na przykład zawyżoną cenę. Bądźmy cierpliwi i starajmy się patrzeć na każdą ofertę jak najbardziej realnie.

 

Mieszkanie to nie tylko wnętrza, w których mieszkasz

 

Kiedy oglądamy jakiekolwiek mieszkanie na sprzedaż, koncentrujemy się rzecz jasna na jego wnętrzach, co jest w pełni zrozumiałe. Musimy jednak pamiętać, aby oprócz samego mieszkania zwracać również uwagę na jego otoczenie. Chodzi tutaj chociażby o stan znajdujących się w bloku klatek schodowych, czy też to czy są w nim windy oraz komórki lokatorskie, w których będziemy przechowywać na przykład sprzęt sportowy. Bardzo ważne jest też to co znajduje się na zewnątrz bloku, jak chociażby teren zielony, parking albo plac zabaw dla najmłodszych. Wszystko to może mieć wpływ na to czy po zakupie takiej nieruchomości będzie nam się żyło komfortowo i czy będzie ona spełnieniem naszych marzeń.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dawidek831

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl