Zaskórniki, wągry, rozszerzone pory – jak skutecznie się ich pozbyć?


Zaskórniki, wągry, rozszerzone pory – jak skutecznie się ich pozbyć?
2016-08-18
Powszechnie uważa się, że problemy z zaskórnikami oraz rozszerzonymi porami dotyczą osób ze skórą tłustą. Niestety, niedoskonałości tego typu pojawiają się również przy pozostałych typach cer.

Czym konkretnie charakteryzują się wspomniane zmiany skórne i jak skutecznie z nimi walczyć – zarówno domowymi, jak i gabinetowymi sposobami?

Wyróżnia się 2 typy zaskórników: otwarte, nazywane również wągrami, oraz zamknięte, czyli inaczej grudki. Pory są zaś rozszerzonymi ujściami mieszków włosowych. Niezależnie od przyjętych definicji, wspomniane zmiany skórne nie wpływają korzystnie na wygląd naszej cery. Co więcej, niwelowanie tych problemów nie jest łatwe. Zarówno zaskórniki, jak i rozszerzone pory mają tendencję do powracania. Nie oznacza to jednak, że nie warto podjąć z nimi walki. Tym bardziej, że współcześnie pozwalają na to nie tylko domowe sposoby pielęgnacji skóry twarzy, ale także zabiegi kosmetyczne wykonywane w gabinetach kosmetycznych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji domowej

Podstawową kwestią w pielęgnacji domowej jest dokładne zmywanie makijażu. Jego resztki mogą bowiem doprowadzić do namnażania się bakterii. Kolejną rzeczą jest systematyczne złuszczanie naskórka. To właśnie zrogowaciałości skutkują zatykaniem ujść mieszków włosowych, w efekcie czego powstają zaskórniki oraz rozszerzone pory. Ponadto, nie można zapomnieć o regularnym nawilżaniu. Istotne jest to nawet wtedy, gdy mamy do czynienia ze skórą tłustą, która przez cały czas się błyszczy. Równocześnie jednak, nigdy nie należy mylić nawilżania z natłuszczaniem. Wskazane jest więc unikanie kosmetyków o działaniu komedogennym, czyli sprzyjającym powstawaniu zaskórników.

Po jakie preparaty powinny sięgnąć osoby, które mają problem z przetłuszczaniem się skóry? Przede wszystkim po kosmetyki o działaniu antybakteryjnym oraz ograniczającym produkcję sebum. Przy problemie z rozszerzonymi porami sprawdzą się także różne preparaty ściągające. Ich zastosowanie jest ważne, ponieważ duża ilość substancji tłuszczowych, zatkanie ujść gruczołów łojowych oraz rozwój bakterii sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i zmian ropnych. Dodatkowo, w ostatnich latach hitem stały się paski oczyszczające. Przykleja się je najczęściej w wybranych miejscach strefy T (czoło, nos, broda), co pozwala na zredukowanie mniejszych, otwartych zaskórników.

Gabinetowe sposoby na niedoskonałości cery

W dzisiejszych czasach z zaskórnikami i rozszerzonymi porami można walczyć zarówno domowymi, jak i gabinetowymi sposobami. W salonach kosmetycznych wykonuje się wiele zabiegów, które zapewniają przywrócenie cerze zdrowego wyglądu. Wśród popularnych kuracji warto wymienić m.in. peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję diamentową, oxybrazję, peelingi chemiczne oraz maski oczyszczające i ściągające. Czym konkretnie charakteryzują się poszczególne metody i jakie rezultaty przyniesie ich zastosowanie?

Peeling kawitacyjny – zabieg, który wykorzystuje działanie ultradźwięków. Po ich skierowaniu na skórę powstają pęcherzyki. Te z kolei zapadają się, w wyniku czego cera zostaje oczyszczona, a nadmiar zrogowaciałości usunięty. Co więcej, peeling kawitacyjny przygotowuje do dalszych zabiegów kosmetycznych, gdyż zwiększa absorpcję składników aktywnych.

Mikrodermabrazja diamentowa – polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Dzięki próżniowemu odsysaniu, skóra zostaje oczyszczona ze zrogowaceń i małych zaskórników. Zabieg skutecznie zwęża rozszerzone pory, redukuje wągry i grudki, spłyca blizny oraz rozjaśnia przebarwienia.

Oxybrazja – jest łagodniejszą wersją mikrodermabrazji diamentowej. W trakcie wykonywania zabiegu na skórę zostaje skierowany strumień hiperbarycznego tlenu i rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Oxybrazja nie tylko zmniejsza ilość zaskórników i zwęża pory, ale także hamuje namnażanie się bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za rozwój trądziku.

Peelingi chemiczne – zazwyczaj stosowane są AHA (α-hydroksykwasy – glikolowy, mlekowy, migdałowy, azelainowy, cytrynowy, winowy, PHA), β-hydroksykwasy (salicylowy) oraz coraz częściej ketokwasy (pirogronowy). Złuszczają one naskórek, usuwają zalegające czopy rogowe oraz zapobiegają tworzeniu się zaskórników. Dodatkowo, obkurczają pory i ograniczają łojotok w przypadku skóry przetłuszczającej się. Peelingi chemiczne wykorzystywane są również w walce z bliznami lub przebarwieniami.

Maski oczyszczające i ściągające – mowa tutaj przede wszystkim o użyciu glinek kosmetycznych, które można dostosować do różnych rodzajów cery. Zastosowanie wspomnianych minerałów wpływa korzystnie na regulację wydzielania sebum. Ponadto, maski przygotowane na bazie glinek kosmetycznych mają działanie ściągające oraz oczyszczające.

Walka z zaskórnikami i rozszerzonymi porami nie należy do łatwych. Warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach nie uda się całkowicie usunąć tych problemów. Jednakże, zawsze można liczyć na to, że przed rozpoczęciem kuracji kosmetolog przeprowadzi konsultację i zaproponuje indywidualny plan działania. To od oceny stanu skóry osoby, która zgłosi się do gabinetu, uzależnione będą liczba, rodzaj oraz częstotliwość zabiegów.

O Autorce:

Klaudia Tobiś – swoją główną pasję, czyli kosmetologię, realizuje poprzez pracę w salonie kosmetycznymQclinique. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie sukcesywnie poszerza, biorąc udział w szkoleniach i kursach. Jest osobą pełną entuzjazmu, z optymistycznym podejściem do życia.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl