Ciemieniucha u dziecka – jak ją wyleczyć?


2018-12-11
Ciemieniucha to przypadłość, która przytrafia się większości niemowląt. Skorupka w kolorze żółtych, beżowych bądź brązowych łusek na skórze głowy jest wynikiem działania hormonów matki na gruczoły łojowe malucha. Jak sobie z nią poradzić?

Przyczyny powstawania ciemieniuchy

Nazwa dolegliwości – ciemieniucha – pochodzi od lokalizacji, w jakiej się najczęściej pojawia (okolice ciemienia). Zazwyczaj występuje niedługo po narodzinach dziecka i utrzymuje się przez okres kilku tygodni. Zatroskani rodzice mogą być jednak spokojni – poza mało estetycznym wyglądem nie zagraża życiu malucha, nie powoduje też żadnych dodatkowych dolegliwości w postaci bólu, czy swędzenia. Czasem usłyszymy nieprawdziwe stwierdzenie, że jest ona skutkiem braku zachowania odpowiedniej higieny. Bezpośredni „winowajca” to zaś hormony matki, które jeszcze krótki czas utrzymują się w krwi małego człowieka oraz nieprzystosowane pod kątem rozwoju gruczoły łojowe wydzielające zbyt dużą ilość sebum.

Ciemieniucha – metody leczenia


Chcąc pozbyć się nieproszonego gościa na skórze naszej pociechy, możemy wykorzystać domowe metody oraz skorzystać ze specyfików dostępnych w aptece. Do tych pierwszych sposobów zaliczymy, na przykład: smarowanie główki oliwką dziecięcą. Pozostawiamy wtedy oliwkę aż do momentu zmięknięcia łusek. Kolejną, bardzo popularną opcją jest wyczesywanie strupków – ważne, by robić to miękką szczotką, a nie grzebieniem, który może doprowadzić do zadrapań. Do działań bezwarunkowo zabronionych należy wszelkie skubanie oraz drapanie. Na skutek tego typu przedsięwzięć powstaną brzydkie rany trudne do zlikwidowania. Rynek farmaceutyczny coraz szerzej otwiera się na potrzeby rodziców, dzięki temu przeglądając apteczne półki, znajdziemy ogromny zasób specyfików będących skutecznym antidotum w leczeniu tak nieznośnej przypadłości, jaką jest ciemieniucha. Są to m.in.: olejki, kremy, żele, medykamenty w formie sprayu, a nawet szampony.

Ciemieniucha – wizyta lekarska

Nie łudźmy się – ciemieniucha nie zniknie wcześniej niż po tygodniu kuracji. Aby ją wyeliminować, powinniśmy być cierpliwi i konsekwentni, a także korzystać z zalecanych zabiegów. Należy pamiętać, że wizyta lekarska będzie konieczna, gdy nasze dotychczasowe działania nie przyniosą pożądanych rezultatów. Inne powody do tego, aby odwiedzić pediatrę to niepokojące objawy towarzyszące tej dolegliwości, jak na przykład: świąd lub uporczywe nawroty schorzenia – takich objawów absolutnie nie należy ignorować.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl