Gospodarka » Bezpieczeństwo

Punkty odblaskowe na drogach – kocie oczka i inne odblaski

Punkty odblaskowe na drogach – kocie oczka i inne odblaski
Zobacz więcej zdjęć »
Stosowanie punktów odblaskowych, takich jak kocie oczka, przyczynia się do bezpieczeństwa na drogach. O zaletach stosowania odblasków piszemy w artykule.

Zalety stosowania punktów odblaskowych na drogach

Jezdnia po której codziennie poruszają się samochody nie składa się wyłącznie z asfaltu czy betonu. Równie dużą rolę odgrywa oznakowanie poziome i towarzyszące mu punkty odblaskowe. Popularne odblaski stanowią dziś w zasadzie drogowy standard. O ich stosowaniu przemawia szereg zalet, wpływających na utrzymanie bezpieczeństwa ruchu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Lepsza widoczność

Oznakowanie poziome – linie oddzielające pasy ruchu, strzałki wskazujące kierunek jazdy, miejsca bezwarunkowego zatrzymania itd. – często jest słabo widoczne, z uwagi na panujące czynniki zewnętrzne. Noc, silny deszcz, mgła – to tylko przykłady niesprzyjających warunków, które znacząco utrudniają poruszanie się po drogach osobom zmotoryzowanym. Elementy odblaskowe rozmieszczone na powierzchni oznakowania poziomego czynią je znacznie bardziej widocznym dla uczestników ruchu. Jak to w ogóle możliwe? Specjalne mikrokulki szklane odbijają światło płynące z reflektorów aut, dzięki czemu są dostrzegalne przez podróżujących kierowców nawet w najbardziej niedogodnych warunkach atmosferycznych.



Orientacja w przestrzeni

Ważną część oznakowania poziomego stanowią pasy, wyznaczające kierunek ruchu i krawędzie jezdni. Niedostrzeżenie tych elementów może sprawić, że kierowca straci orientację w przestrzeni, np. wyjedzie poza drogę lub co gorsza pojedzie pod prąd. Aby temu zapobiec, na nawierzchnie nanoszone są kocie oczka – wypukłe elementy odblaskowe w różnych kolorach. Prawą krawędź jezdni oznaczają odblaski czerwone, zaś za oddzielanie pasów ruchu i lewą krawędź jezdni odpowiadają odblaski w kolorach białym lub żółtym. Wypukłość odblasku to dodatkowy atut – kierowca najeżdżając na taki element, wyraźnie to odczuwa i ma świadomość, że przekroczył linię. Takie odblaski, zależnie od przypadku, mogą być pasywne (tzn. świecić odbijając światło) bądź też aktywne (z własnym źródłem zasilania).



Niwelowanie ryzyka wypadków

Podsumowując dotychczas poczynione spostrzeżenia nie trudno dojść do wniosku że odblaski, podobnie jak standardowe znaki, ułatwiają bezpieczne poruszanie się po drogach. W rezultacie, redukują ryzyko wystąpienia groźnych kolizji i wypadków. Ich funkcjonowanie jest regulowane przepisami kodeksu drogowego. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co oznaczają punktowe elementy odblaskowe na jezdni, zaś każdy zarządca drogi powinien zaopatrzyć ją w niezbędne odblaski (oczywiście wówczas, gdy jest to konieczne). Szerokim asortymentem elementów odblaskowych do oznakowania poziomego dróg dysponuje znana i ceniona firma ANDROS z Redy koło Trójmiasta. W ofercie przedsiębiorstwa można znaleźć między innymi mikrokulki szklanekocie oczka, a także odblaskowe taśmy najezdniowe.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »