5 najdziwniejszych chorób mózgu znanych ludzkości


5 najdziwniejszych chorób mózgu znanych ludzkości
2015-03-06
Każde ludzkie doświadczenie jest przechowywane wewnątrz mózgu – myśli, uczucia, nasze poglądy, wspomnienia, informacje o dźwiękach, kolorach i smakach. Nasze mózgi są naszymi centralnymi bazami danych, niestety czasami ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do niewiarygodnych chorób. Istnieje wiele chorób mózgu, które zaburzają nasze funkcjonowanie jako człowieka. O kilku najpoważniejszych możecie przeczytać poniżej.

1. Zespół Cotarda.
Zespół Cotarda, zwany również "zespołem chodzących zwłok", to niezwykle rzadka choroba mózgu, która powoduje, że ludzie myślą iż są fizycznie martwi, mimo iż tak naprawdę wciąż żyją. Niektórzy chorzy uważają nawet, że niektóre części ich ciała nie istnieją. To zaburzenie wypacza pojmowanie rzeczywistości - chorzy mogą kontynuować prace lub trzymać się codziennych zajęć, jednocześnie myśląc, że są kimś na kształt zombie.

2. Zespół Fregoliego.
Zespół Fregoliego to zupełnie nowe oblicze paranoi. Chorzy funkcjonują w miarę normalnie, jednak cierpią na zaburzenie urojeniowe, które objawia się myśleniem, że spotykają wciąż jedną i tą samą osobę zmieniającą swój wizerunek. Jeżeli chory z zespołem Fregoliego trafi do szpitala może sądzić, że lekarz i pielęgniarka to jedna i ta sama osoba, która po prostu zmienia przebrania.

3. Synestezja.
Synestezja może brzmieć jak jakaś super-moc z filmów sci-fi, jednak jest to realna choroba mózgu w której zmysły smaku, zapachu, dotyku i słuchu się ze sobą przeplatają. Osoba cierpiąca na synestezję może zobaczyć dźwięk lub smak, a nawet usłyszeć kolor. Dziwne, prawda? Na tę chorobę cierpi Ingrid Casey, kobieta która widzi literkę "N" jako jasny brąz, literę "J" jako jasnozieloną, a liczbę "8" w kolorze pomarańczowym. Kobieta nawet ból odczuwa jako kolor.

4. Prozopagnozja.
Prozopagnozja to choroba mózgu znana również jako "ślepota twarzy". Chorzy na prozopagnozję wykazują się kompletną niezdolnością do postrzegania i rozpoznawania twarzy, nawet u ludzi których znają od wielu lat, w tym u członków rodziny. Najczęstszymi przyczynami prozopagnozji jest udar mózgu lub uraz głowy, który uszkadza część mózgu odpowiedzialną za rozpoznawanie twarzy.

5. Rozwojowa dezorientacja topograficzna.
Ludzie, których mózgi funkcjonują normalnie wiedzą dokąd idą i jak się tam dostać. Wyjście na zakupy czy do fryzjera jest dla nich proste, ponieważ wszystkie trasy są zapisane w mózgu. Niestety na świecie są również ludzie, którzy wykonując zwykłe czynności mogą się zgubić. Osoby te cierpią na rozwojową dezorientację topograficzna (DTD). Ludzie z DTD mogą się zgubić nawet w miejscach które wielokrotnie odwiedzały, nawet w małej wiosce lub swojej dzielnicy.

>> Czytaj inne rankingi zdrowotne na portalu Rankingi24 <<

Nadesłał:

Sasage

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl