Antyoksydanty w gorzkiej czekoladzie
Gorzka czekolada, a konkretniej zawarte w niej kakao jest zasobne w związki nazywane bioflawonoidami, które korzystnie wpływają na stan układu krążenia.
U osób ze skłonnością do nadciśnienia zmniejszają ryzyko wylewu i zawału. Kakao działa jak widać podobnie do czerwonego wina. Na tym nie koniec jego zalet. Jak wiele z nas na pewno już zauważyło jedzenie czekolady poprawia nastrój. Dzieje się tak dzięki obecności w niej fenyloetyloaminy - związku wydzielanego także w stanie zakochania.
Słodka tabliczka zawiera też magnez. Bardzo ciemną czekoladą nie należy się jednak objadać. Po pierwsze ze względu na jej kaloryczność, po drugie, ponieważ w nadmiarze może powodować bóle głowy, po trzecie- bywa przyczyną zaparć. Trzeba delektować się nią podobnie jak dobrym, czerwonym winem, a równowartością jednego kieliszka niech będą dwie kostki smakowitej, brązowej tabliczki.
Antyoksydanty, czyli inaczej antyutleniacze. Pod tymi określeniami skrywa się ok. 600 naturalnych substancji obecnych w żywności, mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Różni je budowa chemiczna, pochodzenie, poziom aktywności, ale łączy jedno: chronią nasz organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników.
Gorzka czekolada, o wysokiej zawartości kakao, jest jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów. Jej zdolność niwelowania szkodliwego wpływu wolnych rodników jest dużo większa od wielu innych produktów. Warto przyjrzeć się poniższemu zestawieniu najpowszechniejszych produktów bogatych w naturalne antyutleniacze. Produkty uszeregowano w kolejności malejącej aktywności antyoksydacyjnej. Poczet otwiera witamina C, będąca czystym antyutleniaczem.
Witamina C -> witamina E -> gorzka czekolada -> mleczna czekolada -> rodzynki -> jagody -> truskawki -> szpinak -> brokuły, śliwki -> pomarańcze -> czerwone winogrona, czerwona papryka -> groszek, sałata -> pomidory, czerwone wino -> marchew, banan, jabłko -> zielona herbata -> czarna herbata
Czekolada zawdzięcza swoje właściwości inaktywacji wolnych rodników flawonoidom – antyoksydantom, w które obfituje ziarno kakaowe. Czekolada jest tym silniejszym antyutleniaczem, im więcej zawiera kakao.
Badania naukowe wskazują na kilka najbardziej obiecujących korzyści płynących ze spożywania roślinnych flawonoidów, znajdujących się m.in. w kakao:
- Flawonoidy zawarte w żywności pochodzenia roślinnego opóźniają procesy starzenia się organizmu oraz pomagają redukować uszkodzenia komórek
- W naszym organizmie krążą dwa rodzaje cholesterolu: tzw. „dobry” cholesterol (HDL) i „zły” cholesterol (LDL). Tzw. „zły” cholesterol (LDL) ulega oksydacji przy pomocy wolnych rodników. W postaci utlenionej o wiele łatwiej tworzy tzw. płytkę miażdżycową wewnątrz naszych naczyń krwionośnych. Flawonoidy dzięki właściwościom antyoksydacyjnym ograniczają tendencje złego cholesterolu do utleniania się i odkładania się w postaci płytki wewnątrz naszych naczyń krwionośnych.
- Flawonoidy roślinne pomagają redukować ryzyko tworzenia się skrzepów krwi.
Gorzka czekolada kryje więc w sobie prawdziwe bogactwo naturalnych antyoksydantów.
Nadesłał:
pey
|