Aria w Operze


Aria w Operze
2023-05-26
Aria nowa usługa AI Opery, będąca efektem współpracy z OpenAI, to bezpłatna funkcja z dostępem do sieci w czasie rzeczywistym.
Opera wprowadza Arię, sztuczną inteligencję w przeglądarce. Dzięki niej użytkownicy Opery uzyskują bezpłatny dostęp do wiodących usług generatywnej sztucznej inteligencji. 

Aria jest wbudowana w przeglądarkę, a jej wprowadzenie to początek nowego doświadczenia przeglądania Internetu. Projekt jest efektem współpracy Opery z OpenAI.

— Sztuczna inteligencja raptownie zmienia i redefiniuje sposób, w jaki pracujemy, przeglądamy sieć i określa na nowo kierunek, w jakim myślimy o przeglądarkach internetowych oraz ich przyszłej roli w życiu online. — mówi Joanna Czajka,  Product Director, Opera PC. — Aria jest naszym pierwszym produktem, który sam siebie nazwał.

Nowa funkcja generatywnej sztucznej inteligencji w przeglądarce Opera pozwala użytkownikom zwiększyć kreatywność i produktywność, poprzez wykorzystanie mocy SI w połączeniu ze wszystkimi możliwościami Opery. Aria, która jest oparta na autorskim silniku Composer, łączy się z technologią GPT OpenAI. Do tego jest wzbogacona o dodatkowe funkcjonalności, takie jak wyszukiwanie informacji w sieci, generowanie tekstów, kodu czy uzyskiwanie odpowiedzi na pytanie dotyczące produktów Opery. W przypadku obsługi klienta samej przeglądarki, Aria zna całą dokumentację pomocy technicznej Opery i wykorzysta aktualną wiedzę, aby odpowiedzieć na bieżące pytania użytkowników.

Infrastruktura AI Opery jest łatwo skalowalna. Composer pozwala Arii łączyć się z wieloma modelami sztucznej inteligencji. W przyszłości funkcjonalność zostanie rozszerzona o integrację z szeregiem dodatkowych zastosowań, takich jak np. usługi wyszukiwania obsługiwane przez kluczowych partnerów Opery. Wszystkie te innowacje będą dostępne dzięki ujednoliconemu i spójnemu interfejsowi.

— Dzięki Arii nasi użytkownicy mają w pełni zintegrowane i bezpłatne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie rosnącego potencjału generatywnej sztucznej inteligencji. — dodaje Stefan Stjernelund, VP Product, Opera Android. — To jednak dopiero początek, jeszcze wiele możliwości przed nami.

Strategia AI Opery

Wdrożenie Arii to kolejny krok w realizacji strategii Opery obejmującej szeroką integrację generatywnych usług AI w przeglądarkach. To także efekt współpracy z OpenAI. Na początku tego roku Opera wprowadziła pierwszą  implementację ChatGPT w pasku bocznym swojej desktopowej przeglądarki wraz z funkcją AI Prompts. Zaprezentowano również Opera One, nową i przeprojektowaną wersję Opery, która dzięki modułowej konstrukcji jest jeszcze lepiej dostosowana do integracji wielu funkcji generatywnej SI. 

Teraz Opera robi następny krok, wprowadzając funkcjonalność, która pozwoli użytkownikom na interakcję z siecią wspieraną przez sztuczną inteligencję bezpośrednio w przeglądarce. Obecna forma Arii, czyli interfejs czatu komunikującego się z użytkownikiem to dopiero  pierwszy etap projektu. Usługa ma zostać jeszcze bardziej zintegrowana w nadchodzących wersjach przeglądarki, a ostatecznym celem ma być natywne wtopienie się w Operę, realizując dla użytkowników np. zadania w oparciu o różne funkcje przeglądarki

Szybki start

Aria to bezpłatna usługa z najbardziej aktualnymi danymi i informacjami z sieci, co oznacza, że nie ogranicza się do treści sprzed 2021 r., co czyni ją bardziej zaawansowaną niż standardowe rozwiązania oparte na silniku GPT. Usługa jest już dostępna w ponad 180 krajach, w tym we wszystkich w Unii Europejskiej. 

Użytkownicy desktopowej Opery mogą przetestować Arię, pobierając najnowszą wersję Opery One (wersja developer). Natomiast na Androidzie mogą przetestować usługę w najnowszej wersji beta przeglądarki, którą można pobrać ze sklepu Google Play. Jedyną rzeczą, którą testerzy muszą zrobić, aby uzyskać dostęp do Arii, jest utworzenie konta Opera, chyba że już takowe posiadają. Następnie zostaną powiadomieni o swoim statusie na tzw. białej liście oczekujących. 

Nadesłał:

Parol PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl