Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników – priorytetem firmy CEMEX
Firma CEMEX od kilku lat organizuje coroczny konkurs na najlepsze wyniki z zakresu BHP dla swoich zakładów w Polsce. Konkurs „Bądź aktywny w BHP” ma zachęcić kierowników zakładów cementowych, wytwórni betonu i kopalni kruszyw do podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy.
CEMEX Polska aktywuje kierowników zakładów oraz pracowników do eliminowania zagrożeń w miejscu pracy nie tylko poprzez przestrzeganie przepisów BHP, ale także wczesne rozpoznanie i informowanie o możliwości wystąpienia okoliczności sprzyjających wypadkom. CEMEX premiuje ponad standardowe pomysły i działania z zakresu bezpieczeństwa oraz higieny pracy.
Konkurs „Bądź aktywny w BHP" skierowano do pracowników zakładów cementowych, wytwórni betonowych i kopalni kruszyw. Podstawowe kryteria dopuszczające do konkursu to brak wypadków przy pracy, wynik audytu BHP oraz ciekawe inicjatywy poprawiające stan bezpieczeństwa w zakładzie. Celem konkursu jest podniesienie poziomu BHP w zakładach CEMEX-u oraz nagrodzenie pracowników dwóch najlepszych w danym roku zakładów za ponadprzeciętne działania i wyniki BHP.
BHP w CEMEX traktowane jest, jako część działalności biznesowej a wyniki w tym zakresie są nie mniej ważne niż wyniki produkcyjne czy sprzedażowe. Z tego powodu zakłady, w których praca przebiega bezwypadkowo, pracownicy świadomie dbają o bezpieczeństwo swoje jak i swoich współpracowników a kierownictwo systematycznie dąży do poprawy standardów BHP są szczególnie doceniane przez kierownictwo CEMEX.
Firma CEMEX dąży do uzyskania celu zero wypadków przy pracy poprzez wykreowanie kultury bezpieczeństwa pracy i podnoszenie standardów. W tym celu wprowadziła także kompleksowy System Zarządzania BHP oparty na międzynarodowej normie OHSAS 18001, dzięki któremu zapewnia:
- Szybsze i pewniejsze identyfikowanie wszelkich zagrożeń w środowisku pracy.
- Zmniejszenie liczby wypadków przy pracy, chorób zawodowych poprzez wczesne wykrywanie oraz eliminowanie, bądź zabezpieczenie zagrożeń, tym samym zmniejszenie strat i kosztów powodowanych przez wypadki i choroby zawodowe.
- Zredukowanie ryzyka zawodowego.
- Sprawniejsze wykrywanie i usuwanie nieprawidłowości, usterek i awarii.
- Zmniejszenie strat spowodowanych przez awarie.
- Łatwiejsze spełnienie wymagań prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Zmniejszenie kosztów działalności.