Bitdefender udostępnia darmowy deszyfrator dla ransomware’u REvil


2021-09-29
Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala odzyskać dane ofiarom ataków przeprowadzonych za pomocą złośliwego oprogramowania REvil.

Darmowy deszyfrator udostępniony przez Bitdefendera umożliwia przywrócenie plików zaszyfrowanych przez ransomware REvil przed 13 lipca 2021 roku. Narzędzie można pobrać ze strony internetowej producenta wraz z samouczkiem, instruującym krok po kroku jak z niego korzystać. Bogdan Botezatu, dyrektor ds. badań i raportowania zagrożeń w Bitdefender, nie potrafi dokładnie oszacować liczby ofiar ataków przeprowadzanych przez gang REvil, ponieważ nie wszyscy poszkodowani zgłaszają incydenty lub szukają wsparcia z zewnątrz.

 

Deszyfrator dostarczany przez REvil zyskał reputację powolnego i zawodnego narzędzia. W rezultacie firmy płacące okup niejednokrotnie miały problem z odszyfrowaniem.  Bogdan Botezatu zapewnia, że narzędzie Bitdefendera zostało dokładnie przetestowane, a laboratoria firmy oferują dodatkowe wsparcie dla użytkowników mających kłopoty z odzyskaniem plików. REvil zniknął w dość tajemniczych okolicznościach w lipcu 2021 roku. Na liście ofiar tego gangu powiązanego z Rosją znajdują się między innymi Acer czy Quanta Computers. Jednak najgłośniejszy atak miał miejsce dwa miesiące temu, kiedy ransomware REvil zaatakował tysiące firm korzystających z oprogramowania VSA Kaseya.

 

W ubiegłym tygodniu badacze zajmujący się analizą cyberataków z Flashpoint poinformowali, że REvil wznowił swoją działalność. Według informacji pozyskanych z mediów społecznościowych gang przeprowadza nowe ataki i publikuje ofiary na stronie Happy Blog. Również Bitdefender ostrzega przed grupą REvil i wzywa organizacje do wzmożonej ostrożności.

 

- Monitorujemy ponowne pojawienie się grupy REvil, ale na tym etapie dochodzenia nie jesteśmy w stanie podać więcej informacji. Nieustannie pracujemy nad nowymi deszyfratorami i współpracujemy z organami ścigania, aby zaoferować użytkownikom bezpłatny dostęp do narzędzi do deszyfrowania oprogramowania ransomware. – zapewnia Bogdan Botezatu Director of Threat Research and Reporting w firmie Bitdefender.

 

Żródło: marken.com.pl;bitdefender.pl  

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl