Blizny potrądzikowe- jak sobie z nimi radzić?


2019-08-13
Z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi boryka się wiele młodych dziewczyn i kobiet. Jest to problem estetyczny, ale także ma wpływ na psychikę. Kobiety często są wycofane z życia społecznego, brak im pewności siebie i chęci do działania.

Dlaczego powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe to nic innego jak zmiany powstałe w wyniku utraty tkanki. Występują najczęściej, jeśli wypryski zostawały wcześniej wyciskane, rozdrapane lub nigdy nieleczone. Po zagojonym wykwicie pojawiają się często przebarwienia, które znikają po kilku miesiącach. Często przebarwienia są mylone z bliznami.

Jak zapobiec powstawaniu blizn?

Przede wszystkim należy odpowiednio leczyć trądzik. Codziennie należy oczyszczać i złuszczać skórę twarzy płynami i żelami skierowanymi do skóry trądzikowej. Najlepiej, aby były to produkty o działaniu antybakteryjnym, ponieważ w zapobieganiu bliznom ważne jest, aby nie dopuścić do stanów zapalnych skóry.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Czasem mimo prawidłowej higieny i leczenia trądziku, blizny są nieuniknione. Dzieje się tak ze względu na wysoki stopień zaawansowania trądziku.

Po pierwsze zaleca się rzucić palenie, ponieważ utrudnia to regenerację skóry. Bardzo ważne jest codzienne nawilżanie skóry kremem o właściwościach regeneracyjnych oraz dwa, trzy razy w tygodniu złuszczanie skóry peelingiem enzymatycznym. W domowym zaciszu możne poradzić sobie z niewielkimi bliznami, stosując np. maseczkę z aspiryny z jogurtem naturalnym lub z soku cytryny, czy limonki.

W salonie kosmetycznym można przeprowadzić nieinwazyjne zabiegi, które zlikwidują małe blizny oraz zmniejszą te duże i głębokie. Do tych dużych zmian potrądzikowych zalecana jest dermabrazja, która polega na ścieraniu zewnętrznych warstw skóry pod miejscowym znieczuleniem.

Seria zabiegów mikrodermabrazji pomoże w usunięciu niewielkich blizn, a dermabrazja laserowa jest przeznaczona do bardzo dużych blizn. Po zabiegu laserowym opuchnięcie i zaczerwienienie może utrzymywać się nawet 3 miesiące. Do usuwania małych blizn stosuje się również peelingi chemiczne, które mogą powodować zaczerwienienie lub delikatne pieczenie. Bezbolesny i bez specjalnej rekonwalescencji oraz niezwykle skuteczny jest zabieg laserem frakcyjnym.

Co robić, gdy nie ma efektów?

Warto pamiętać, że proces regeneracji skóry może trwać nawet latami. Zdarza się, że mimo wysiłku i wielu zabiegów blizny pozostają. Makijaż nie zamaskuje idealnie ubytków tkanki, a nałożenie grubej warstwy podkładu tylko pogorszy sprawę. Lepiej zdecydować się na lekki i rozświetlający podkład, aby blizny były mniej widoczne.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl