Budowanie relacji rodziców z dziećmi poprzez wspólne uprawianie sportu


Budowanie relacji rodziców z dziećmi poprzez wspólne uprawianie sportu
2021-04-26
Relacja z rodzicami w dzieciństwie ma ogromny wpływ na rozwój człowieka. Ważne jest, by pielęgnować te więzi i spędzać wspólnie czas. Dobrym sposobem na wspólną rozrywkę jest uprawianie sportu.

Budowanie relacji rodziców z dziećmi poprzez wspólne uprawianie sportu - jak zacząć i jakie dyscypliny wybrać?

Chodzenie po górach

Chodzenie po górach jest świetną rozrywką, a nawet formą przygody - zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców! Wystarczą dobre buty trekkingowe, odpowiednia odzież i można planować wyprawę. W górach nie będzie zasięgu, co odciągnie od ekranu smartfona czy komputera. Zostanie rozmowa i podziwianie natury.

Ważne jest jednak to, by nie planować bardzo wymagającej trasy z małymi dziećmi. Do wyboru drogi należy podejść realistycznie, zaczynając od tych najprostszych i najłagodniejszych. Im starsze dzieci, tym trudniejsze trasy można wybierać. Należy też pamiętać o tym, by trasa nie była za długa - dzieciom może znudzić się maszerowanie, mogą być też zmęczone. Jeśli wycieczka nie spodoba im się, trudno będzie je namówić na kolejne wyprawy. 

Zawody w piłkę/badminton

Aby aktywnie spędzić czas z dziećmi nie trzeba nigdzie wyjeżdżać ani organizować dalekich wypraw - wystarczy ogródek bądź park. Chłopcy (i nie tylko, dziewczynki często też) z pewnością ucieszą się z rozgrywki w piłkę nożną. Nie trzeba boiska, chociaż można się na nie udać, jeśli znajduje się w okolicy. Z młodszymi dziećmi można pograć np. w kolory - rzucając piłkę mówi się kolor, gdy ktoś powie "czarny" nie można złapać piłki. 

Inną rozrywką, do której nie trzeba wiele, jest badminton. Wystarczą rakiety i lotka - dostać je można w większości supermarketów i sklepów ze sprzętem sportowym, za maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Grać można w dwie osoby bądź w cztery, w dwuosobowych drużynach. Można grać na hali, ze specjalną siatką, ale nie trzeba - wystarczy wyznaczyć umowne granice kortu, np. kamyczkami czy patykami. Sport ten nie jest trudny, już kilkuletnie dziecko będzie w stanie odbić lotkę. 

Pływanie/aquapark

Pływanie wspomaga układ oddechowy, odstresuje, pozytywnie wpływa na stawy i układ krążenia, sprawia przyjemność, poprawi kondycję i wytrzymałość oraz humor, a na dodatek spali zbędne kalorie. Warto więc, od czasu do czasu, zabrać dzieci na basen, na godzinę czy dwie. Jeśli dorosły również nie potrafi pływać, możemy zdecydować się na zorganizowane zajęcia z instruktorem. Wszystkim przyda się ta umiejętność - zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Każde dziecko ucieszy też wycieczka do większego aquaparku, gdzie są zjeżdżalnie czy inne wodne atrakcje. Taki wypad będzie atrakcją dla całej rodziny - również dla rodziców, którzy odpręża się w jacuzzi czy w saunie. Jeśli mamy takie miejsce w naszej okolicy, warto je odwiedzić raz na jakiś czas. Dziecko nie będzie traktowało takiej wyprawy jako przykrego obowiązku czy przymusu do niekorzystania z telefonu, ale jako świetną zabawę. Nie jest to co prawda intensywne uprawianie sportu, ale również zmusza do aktywności i odciąga sprzed smartfona czy telewizora!

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl