Co na ból brzucha, jeśli występuje po jedzeniu?


2019-08-13
Winy za ból brzucha po posiłku najczęściej szukamy na talerzu. Być może posiłek był zbyt obfity, produkty były ciężkostrawne lub nieświeże. Jeśli ból brzucha pojawia się prawie zawsze po posiłku, warto zacząć diagnozować problem.

Ból brzucha po jedzeniu? Być może stres.

Jeśli wyniki badań nie wykazały żadnych nieprawidłowości, jest możliwe, że bóle brzucha mają podłoże nerwicowe i powstają na skutek silnego stresu. Ból brzucha jest silny i nagły, ponieważ dochodzi do gwałtownego skurczu mięśni gładkich. Warto zatem zastanowić się jaki czynnik powoduje stres, a tym samym dolegliwości bólowe i wyeliminować tę przyczynę.

Winna może być choroba.

Bóle brzucha po jedzeniu towarzyszą kilku chorobom. Jeśli do dolegliwości bólowych dochodzi biegunka, może to być zespół jelita drażliwego. Leczenie jest trudne, polegające głównie na diecie i psychoterapii.

Przyczyną problemów z bólami brzucha mogą być choroby autoimmunologiczne takie jak: nieswoiste zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego- Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dodatkowymi objawami może być krew w stolcu, utrata masy ciała, gorączka lub biegunka. Aby zdiagnozować te choroby, należy wykonać odpowiednie badania, jednym z nich jest badanie endoskopowe- kolonoskopia.

Warto wspomnieć również o celiakii, czyli nietolerancji na gluten. Przy celiakii oprócz bólu brzucha, pojawiają się również wzdęcia i gazy. Bóle brzucha pojawiają się także przy nietolerancji laktozy. Innymi objawami tego problemu są nudności, biegunki i wzdęcia. Zatem, jeśli pojawiają się przesłanki o nietolerancji pokarmowej, warto wykonać odpowiednie testy pokarmowe.

Co na ból brzucha po jedzeniu?

W zależności od przyczyny lekarz zaleci odpowiednie leki. Mogą to być leki rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe lub antybiotyki. W chorobie Leśniowskiego- Crohna stosowane są sterydy i leki przeciwzapalne, lecz choroba ta jest nieuleczalna. Przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego stosowane są leki immunosupresyjne, glikokortykosteroidy i inne.

W przypadku nietolerancji pokarmowych wystarczy wyeliminować dany składnik z diety. Dzięki temu bóle brzucha miną. A co na ból brzucha o podłożu nerwicowym? Najważniejsze jest pozbycie się przyczyny stresu. Objawowo można przyjąć lek rozkurczający mięśnie gładkie.

Należy pamiętać, że w przypadku ostrego bólu brzucha, należy niezwłocznie wezwać pomoc i nie przyjmować żadnych leków na własną rękę. Ulgę może przynieść chłodny okład na brzuch. W żadnym wypadku nie wolno robić gorących okładów oraz przyjmować leków przeczyszczających.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl