Coraz chętniej korzystamy z faktur elektronicznych


2010-11-04
Według Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. w latach 2005 – 2009 liczba faktur elektronicznych wystawianych w Europie wzrastała średnio o 41% rocznie, osiągając wielkość 1 miliarda sztuk. W Polsce rozwiązanie to zyskuje również coraz więcej zwolenników.

Jeszcze w 2007 roku zaledwie 10% polskich przedsiębiorstw otrzymywało faktury elektroniczne, a wystawiało je tylko 5% firm. Dzisiaj chęć korzystania z takiego rozwiązania deklaruje zdecydowana większość przedsiębiorców i aż 65% użytkowników bankowości elektronicznej.

Olbrzymie zainteresowanie e-fakturami wynika z ich zalet w porównaniu z formą papierową. Z badań przeprowadzonych na zlecenie KIR S.A. wynika, że: 32% Polaków uważa korzystanie z tradycyjnych faktur za marnotrawstwo papieru, 23% widzi problem w przechowywaniu rachunków w takiej postaci, a 21% ma wątpliwości związane z ich otrzymywaniem na czas lub możliwością zgubienia.

Korzystanie z faktur elektronicznych pozwala firmom nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych z przygotowaniem, dystrybucją i przechowywaniem dokumentacji, ale również daje możliwość ich przeglądania w dowolnym czasie i z każdego miejsca.

- Rozliczanie za pomocą e-faktur zdecydowanie poprawiło naszą komunikację z klientami. Nie muszą już oni szukać faktury w przesyłce – mają ją na skrzynce mailowej zaraz po zakończeniu wydruku. Dzięki temu oszczędzają sporo czasu, mogą wcześniej odliczyć naliczony podatek lub wysłać przesyłkę na inny adres niż adres zamawiającego np. bezpośrednio do swojego klienta. – mówi Daniel Nowaczyk, właściciel drukarni internetowej Caffeprint.eu, która w ostatnim czasie udostępniła swoim klientom takie rozwiązanie.

Polacy mają coraz większą świadomość ekologiczną i chętnie popierają działania związane z ochroną środowiska. Rezygnacja z wystawianych w Polsce 3 miliardów faktur rocznie, ważących ponad 100 tysięcy ton, uratowałaby 1,5 miliona drzew i pozwoliła na inną alokację 6 miliardów złotych wydawanych co roku na obsługę faktur papierowych.

Pomimo przytoczonych powyżej zalet faktur elektronicznych, do tej pory wiele polskich firm rezygnowało z korzystania z nich. Obawiały się one nieuwzględniania e-faktur przy rozliczeniach z organami państwowymi np. Urzędem Podatkowym. 20 maja br. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdzono, że w oparciu o Dyrektywy UE prawodawca nie można zabronić wysyłania e-faktur (sygn. I FSK 1444/09) .

Ponadto 7 października br. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej, który mówi, że:

„ Faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane, w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez odbiorcę faktury, (…) zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury.”

Powyższe przepisy jasno wyjaśniają, iż faktura VAT otrzymana drogą elektroniczną jest dokumentem tak samo ważnym jak jej tradycyjny odpowiednik, co będzie miało znaczący wpływ na dalszy wzrost zainteresowania e-fakturami.

Nadesłał:

katal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl