Coraz więcej trojanów bankowych


Coraz więcej trojanów bankowych
2008-03-01
Laboratorium PandaLabs alarmuje: liczba trojanów bankowych rośnie lawinowo. W 2007 roku wykryto ich o 463% więcej niż w roku 2006. Na szczęście, dzięki opracowaniu innowacyjnego systemu Zbiorowej Inteligencji, wzrosła również wykrywalność tego niebezpiecznego kodu.

Tak znaczny wzrost liczby trojanów bankowych wynika z ogólnej tendencji panującej na rynku złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy nie szukają już sławy, nie „bawią się" w tworzenie wirusów, lecz nastawiają na korzyści finansowe. Dlatego codziennie pojawia się nawet kilka tysięcy nowych złośliwych kodów. Przestępcy internetowi szczególnie chętnie wybierają trojany bankowe, ponieważ narzędzia te są bardzo skuteczne i pozwalają wykradać numery kont, hasła i inne dane, które umożliwiają okradanie kont użytkowników bankowości internetowej.

Tak duża liczba wykrytych trojanów bankowych wynika również z tego, że coraz doskonalsze są narzędzia do identyfikacji niebezpiecznego oprogramowania. Jednym z nich jest opracowany przez laboratorium PandaLabs system Zbiorowej Inteligencji, który doskonale nadaje się do wykrywania tego rodzaju niebezpiecznych kodów, a jego działanie polega na gromadzeniu informacji pochodzących od społeczności internetowej oraz na automatycznym ich przetwarzaniu w centrach danych. Dzięki temu olbrzymie ilości informacji mogą być analizowane na serwerach należących do Panda Security, a więc bez obciążania komputerów poszczególnych użytkowników.

„System Zbiorowej Inteligencji to zautomatyzowany proces gromadzenia i analizy danych, który pozwala określić, czy plik jest złośliwym programem. Dzięki temu ochrona przed najnowszymi zagrożeniami jest bardziej skuteczna, bo szczepionki pojawiają się coraz szybciej" - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security.

Rosnąca lawinowo liczba złośliwych kodów nie oznacza jednak, że nie można się przed nimi obronić. Aby uchronić się przed atakiem trojanów bankowych, laboratorium PandaLabs zaleca:

1. zainstalować skuteczny i aktualizowany na bieżąco system zabezpieczeń, wyposażony w technologie proaktywne (takie jak Technologie TruPrevent opracowane przez Panda Security), umożliwiające wykrywanie nieznanych zagrożeń,

2. unikać niebezpiecznych działań, takich jak otwieranie wiadomości email od nieznanych nadawców, klikanie odsyłaczy znajdujących się w poczcie elektronicznej lub w wiadomościach z komunikatorów internetowych (zaleca się ręczne wpisywanie adresów w przeglądarkach) czy pobieranie podejrzanych plików za pomocą sieci P2P,

3. regularnie aktualizować zainstalowane programy w celu naprawienia luk w zabezpieczeniach, które mogłyby zostać wykorzystane do wprowadzenia do systemu złośliwego kodu,

4. od czasu do czasu przeskanować komputer, wykorzystując dostępne rozwiązania online, takie jak TotalScan (http://www.pandasecurity.com/totalscan). Narzędzia tego typu korzystają z większej bazy informacji, dzięki czemu mogą wykrywać więcej złośliwych programów niż rozwiązania instalowane na komputerze.

Nadesłał:

Panda Security
http://www.pspolska.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl