Czy polskim uczelniom zabraknie studentów?


Czy polskim uczelniom zabraknie studentów?
2009-06-24
Zdaniem British Council polskie uczelnie mogą zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku międzynarodowym poprzez honorowanie certyfikowanych egzaminów językowych. Jest to szczególnie istotne w związku z przewidywanym nadejściem pokolenia niżu demograficznego.

Spowoduje on niewątpliwie mniejszy napływ studentów do polskich szkół wyższych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego już sygnalizuje, że w 2015 roku uczelnie wyższe będą miały tylko tylu kandydatów na studia, ilu teraz mają studentów. Wiąże się to z nadejściem niżu demograficznego, a także emigracją młodych ludzi. Aby zapobiec likwidacjom uczelni proponuje zwiększenie swojej konkurencyjności na tle zagranicznych uczelni.

Problemem konkurencyjności polskich uczelni na tle zagranicznych są m.in. utrudnienia językowe dla obcokrajowców. Językiem, którym najczęściej posługują się zagraniczni kandydaci jest angielski, a studia w nim są uznawane za najbardziej prestiżowe. Dlatego większość uczelni na całym świecie, aby zachęcić do studiowania u siebie, honoruje popularne certyfikaty językowe, w tym szczególnie IELTS. Tymczasem w Polsce liczba szkół wyższych honorujących IELTS jest wciąż ograniczona - mówi Dorota Rankowska z British Council.

Dane British Council pokazują, iż w ciągu ostatnich lat z Francji wyemigrowało aż 19 000 studentów na studia w języku angielskim do samej Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, kierując się głównie uznawalnością IELTS. Na łatwość podejmowania decyzji o emigracji edukacyjnej wpłynęła również zmiana systemu edukacji wyższej na dwustopniowy - analogiczny do systemu panującego na większości uczelni w Polsce. 

W przypadku takich zjawisk masowej emigracji edukacyjnej większość polskich uczelni znajduje się poza obszarem zainteresowania kandydatów - głównie z powodu nieuznawania IELTS. Tymczasem, gdyby zmienić ten stan rzeczy, nasze uczelnie miałyby nie tylko szanse na pozyskanie większej liczby kandydatów, ale również poprawienie swojej pozycji w międzynarodowych rankingach szkół wyższych - dodaje Rankowska.

O IELTS
Egzamin IELTS (International English Language Testing System) jest egzaminem stworzonym przez British Council, Cambridge ESOL i IDP Australia aby oceniać umiejętności językowe osób zamierzających studiować lub pracować w krajach anglojęzycznych. Sprawdza cztery podstawowe umiejętności: słuchanie (Listening), rozumienie tekstów pisanych (Reading), pisanie (Writing) i mówienie (Speaking). Dostępne są dwa moduły egzaminu IELTS: Academic - dla osób planujących studia w Wielkiej Brytanii i General Training - odpowiedni dla osób udających się do krajów angielskojęzycznych w celu zdobycia doświadczenia zawodowego, odbycia stażu, a także dla celów imigracyjnych do Australii, Kanady i Nowej Zelandii.

IELTS jest honorowany przez ponad 6 000 instytucji edukacyjnych na całym świecie, w tym m.in. uniwersytety w krajach anglojęzycznych (np. w Wielkiej Brytanii, Australii czy Stanach Zjednoczonych). Pełna lista instytucji uznających egzamin IELTS znajduje się na stronie http://bandscore.ielts.org

W Polsce IELTS uznawany jest m.in. przez Urząd Służby Cywilnej jako potwierdzenie kwalifikacji językowych pracowników polskiej służby cywilnej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej jako potwierdzenie znajomości języka przewodników wycieczek. Od 1 września 2009 MEN będzie również uznawał IELTS jako potwierdzenie kwalifikacji językowych nauczycieli języka angielskiego pracujących w szkołach podstawowych i średnich. Informacje na temat egzaminu w Polsce i listę uznających go uczelni można znaleźć pod adresem:
http://www.britishcouncil.org/pl/poland-ielts.htm


British Council - jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie. British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych. Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie.

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl