Czy psychoterapia jest tylko dla dorosłych?


Czy psychoterapia jest tylko dla dorosłych?
2024-03-29
Jak wynika z Raportu Rzecznika Praw Dziecka (https://brpd.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/Raport-RPD-samopoczucie-psychiczne-PDF.pdf), aż 44% nastolatków odczuwa brak radości z życia i ma wszystkiego dość.

49% z nich ocenia swoje samopoczucie jako tak złe, że nie ma ochoty na robienie czegokolwiek. Jednocześnie według innego Raportu (https://brpd.gov.pl/wp-content/uploads/2023/01/Raport-z-badania-jako%C5%9Bci-%C5%BCycia-dzieci-i-m%C5%82odzie%C5%BCy_obszar-samopoczucie-psychiczne.pdf) — tylko 8% rodziców zauważa smutek u swoich dzieci w wieku wczesnoszkolnym. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Zestawienie tych danych ze sobą, pozwala jasno stwierdzić — łatwo nam przeoczyć lub bagatelizować zagrożenia zdrowia psychicznego u młodych osób. Kiedy potrzebna jest psychoterapia? Jak być bardziej uważnym? Czy konsultacja psychiatryczna online różni się od tej w gabinecie? Sprawdź!  



Jak rozpoznać, kiedy dziecko lub nastolatek potrzebuje psychiatry lub psychologa?

Każdy z nas przeżywa trudne sytuacje. Twoje dziecko również. Niezależnie od tego, w jakim jest wieku, jego uczucia są ważne i ma do nich prawo. Może miewa problem z ich wyrażaniem? Wówczas zachowuje się w niezrozumiały sposób, który nie jest łatwy również dla Ciebie. Może to być tylko chwilowe i naturalne. Bywa jednak, że niepokojące stany się przedłużają — wówczas poszukaj pomocy u specjalisty (sprawdź https://www.centrumdobrejterapii.pl/oferta/psycholog-dzieci-i-mlodziezy/). Zwróć uwagę na to, czy Twoje dziecko:

  • wycofuje się z życia społecznego,
  • ma trudności w szkole i problemy z koncentracją,
  • cierpi na bezsenność lub koszmary senne, 
  • ma trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji, 
  • doświadcza gwałtownych zmian nastrojów,
  • nie radzi sobie z emocjami. 

Jeśli zauważysz kilka z tych symptomów, warto skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem. Zastanawiasz się, którego z nich wybrać? W praktyce często zachodzi pomiędzy nimi współpraca. Psychiatra, to lekarz, który ukończył studia medyczne. Ma prawo stosować terapie farmakologiczne i stawiać diagnozy, np. stwierdzić depresję. Psycholog bazuje natomiast na rozmowie, jego metodą pracy jest psychoterapia. Podczas spotkań analizuje, oferuje wsparcie emocjonalne oraz rozwija zdolności radzenia sobie z trudnościami.  

Warto również rozważyć wsparcie, podczas gdy Twoje dziecko mierzy się z traumatycznym doświadczeniem — rozwodem rodziców, wypadkiem czy utratą bliskiej osoby. W takich sytuacjach uważność na emocje jest szczególnie ważna, a często sami nie mamy wówczas siły, by radzić sobie z własnymi uczuciami. Pamiętaj, że psychoterapia, może pomóc też Tobie — lepiej rozumieć swoje dziecko, ale również siebie.    

 

psychoterapia dzieci i dorosłych

Konsultacja online — czym różni się od tej w gabinecie?  

Zastanawiasz się, czy dobrym wyborem dla Twojego dziecka będzie psychoterapia online? Konsultacja psychiatryczna czy psychologiczna przez Internet nie różni się od tej w gabinecie. Umożliwia również dostęp do pomocy specjalisty bez względu na Twoje miejsce zamieszkania. Może również pomóc w zapewnieniu komfortowych warunków pacjentom, których stan psychiczny lub fizyczny utrudnia wyjście z domu. 

Centrum Dobrej Terapii to miejsce, w którym znajdziesz psychiatrów oraz psychologów dzieci i młodzieży. Możesz łatwo porównać ich doświadczenie oraz obszary, w których się specjalizują. Możliwa jest realizacja konsultacji lub psychoterapii online — na wyciągnięcie ręki Twojego dziecka.

 

 

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl