Czy roaming znajduje się w każdej sieci komórkowej?


Czy roaming znajduje się w każdej sieci komórkowej?
2018-08-08
Teoretycznie rzecz biorąc, roaming to mechanizm, który umożliwia korzystanie z usług operatora sieci komórkowej gdy ten znajduje się poza zasięgiem owej sieci. Ponieważ sieci mają zwykle zasięg krajowy, roaming działa najczęściej w momencie, kiedy znajdujemy się poza granicami państwa.

W tym sensie usługa ta znajduje się w każdej sieci komórkowej. To jednak nie wszystko.Co oznacza roaming w praktyce?

Dawniej pojęcie roaming odnoszono do sytuacji wykonywania rozmów telefonicznych przez telefony komórkowe, kiedy te znalazły się w zasięgu operatora innego kraju i wykorzystywały jego infrastrukturę. Dzisiaj jednak korzystamy z telefonów inaczej.

Roaming musi więc objąć także np. internet na naszym telefonie. Mało tego, zmieniły się sposoby rozliczania usług telefonicznych. Oferty sieci komórkowych częściej zawierają pakiety darmowych minut czy SMS-ów, a nawet wprowadzają te usługi jako darmowe w nielimitowanym zakresie. To, czy roaming obejmie także te usługi, nie jest już takie jasne i pewne.Czerwiec 2017 i zmiany w roamingu

W czerwcu 2017 roku weszła w życie dyrektywa unijna, która znacząco zmieniła kwestię roamingu. Unia Europejska postanowiła zagwarantować swoim obywatelom - w ramach wolności przemieszczania się - darmowy roaming na jej terenie. Łatwo było to odnieść do samych połączeń, które nie mogły być obarczone dodatkowymi opłatami z racji roamingu. Interpretacja tych przepisów w obrębie pakietów oferowanych przez dostawców to jednak zupełnie inna para kaloszy.Roaming a oferty sieci komórkowych

Pakiety z oferty sieci komórkowych mogą w swoim regulaminie uwzględniać obowiązywanie jedynie na terenie Polski. Jeśli np. w ramach abonamentu mamy pakiet 100 darmowych minut lub wykupujemy taki pakiet w ofercie na kartę, może on obowiązywać tylko w Polsce, a dzwoniąc z zagranicy zapłacimy już za połączenie według stawki operatora. Niektórzy dostawcy oferują też specjalne pakiety roamingowe, które działają poza granicami.

Ta praktyka nie jest jednak powszechna. Są dostawcy, jak INEA, którzy stosują realny roaming, pozwalający (na terenie UE) zachować wszystkie nielimitowane rozmowy czy SMS-y.

Materiał zewnętrznyNadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl