Dach na każdą porę roku – zima
Dach naszego wymarzonego domu to dach piękny i funkcjonalny. Taki, który chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: daje nam schronienie zarówno przed deszczem jak i słońcem, a w naszej strefie klimatycznej także przed siarczystym mrozem i śniegiem.
Dlatego tak ważne jest, aby o przeszkodach na jakie będzie narażony nasz dach pomyśleć już na etapie jego projektowania i budowania.
Zima bywa słoneczna i pochmurna, stosunkowo ciepła albo mroźna, a nasze pokrycie dachowe musi być przygotowane na duże zmiany temperatur. „Dach naszego przyszłego domu musi być odporny nie tylko na mróz, ale i wysokie temperatury. Dodatkowo nie powinien zbytnio uginać się pod naporem śniegu. Powinien być na tyle trwały by oprzeć się silnemu wiatrowi. I, co chyba najważniejsze - dach musi być szczelny" - wymienia Dariusz Nowicki właściciel firmy dekarskiej należącej do Opolskiego Stowarzyszenia Dekarzy Blacharzy i Cieśli. Jest to warunek konieczny do tego by nasz dom przez długie lata nie dał się wilgoci. Jest ona lepszym przyjacielem grzybów oraz pleśni niż człowieka. Jak więc sprawić żeby nasz dach był zdrowy i funkcjonalny także zimą?
Po pierwsze dachówka
Najlepszym materiałem do pokrycia spadzistego dachu jest cementowa lub ceramiczna dachówka np. marki Braas lub RuppCeramika. Jest ciężka i stabilna, więc nie ulegnie łatwo wichurze i nie da się śniegowej zamieci. Jest łatwa w montażu co umożliwia wiele rozwiązań aranżacyjnych i pozwala wykonać piękny dach. Za dachówkami przemawia też ich technologia produkcji. Nowoczesne dachówki są trwałe, mrozoodporne i nie nasiąkają wilgocią. Dodatkowo jest to pokrycie bardzo trwałe, z długim okresem gwarancji, a jego ewentualne naprawy są stosunkowo łatwe do wykonania. Dla każdego modelu określony jest kąt nachylenia połaci dachowej, w którym najlepiej chroni dom przed opadami atmosferycznymi. Wybór koloru z oferty katalogowej jest ograniczony jedynie przez inwencję pani domu.
Oddycha czy cieknie ?
Wybór pokrycia dachowego to również wybór materiałów, które wpłyną na właściwie działającą wentylację pokrycia. Już sam wybór dachówki gwarantuje odpowiednie przewentylowanie połaci dachu dzięki właściwym systemowym elementom wentylacyjnym . „Pod dachówkami powinna być ułożona warstwa wstępnego krycia - membrany np. Divoroll Pro, Divoroll Kompakt, Divoroll Universal+ lub folia dachowa Veltitech marki Braas, które dodatkowo ochronią dom przed wpływem śniegu oraz deszczu zapewniając jednocześnie prawidłową i zdrową wentylację połaci dachu. Produkty te są gotowymi rozwiązaniami na dachy ocieplone lub nieocieplone, a także na dachy z deskowaniem. Trzeba pamiętać o tym aby były to produkty o wysokiej jakości, bo od tego zależy swobodny oddech naszego domu bez ryzyka zawilgocenia" - mówi Dariusz Nowicki. - Zdrowy dach to wentylowany dach, marki Braas i RuppCeramika proponują cały system dachowy - szereg elementów, takich jak dachówki wentylacyjne, taśmy wentylacyjne kalenic lub grzbietów Metallrol 2 - Metarol 2, kratki wentylacyjne okapu z grzebieniem. Ich zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wilgoci, lub skroplin znajdujących się między warstwą wstępnego krycia (membraną lub folią dachową) a dachówką. Ważna dla zdrowego dachu jest także jego końcowa obróbka. Marka Braas posiada w ofercie gotowe systemy do wykonywania połączeń dachówki z elementami ponad dachem ( kominy, ściany lukarn itp. ) - taśma do obróbek - Wakaflex2 i listwa wykończeniowa. Te składniki zapewniają wysoką trwałość, estetykę obróbki oraz skutecznie zabezpieczają połączenia przed wnikaniem opadów atmosferycznych.
Przeciw lawinom
Śnieg na dachu wygląda bardzo romantycznie i malowniczo, ale nie można zapominać, że może być on niebezpieczny. Zsuwając się z dachu w czasie odwilży może nawet zagrażac ludziom. Dodatkowo masa śniegu może zerwać orynnowanie lub znacząco je wygiąć. Dlatego bardzo ważne jest by zamontować na dachu akcesoria przeciwśnieżne już w trakcie jego budowy. Dobrym rozwiązaniem, które zaoszczędzi nam dużo czasu, pieniędzy i nerwów jest zdecydowanie się na system przeciwśniegowy składający się z dachówki i wspornika, do której można zamontować drewniane bale albo przeciwśnieżne płotki z aluminum. Taki system proponowany między innymi przez markę Braas i RuppCeramikę pozwala dobrać system przeciwśnieżny w kolorystyce dopasowanej do wybranej przez nas kolorystyki dachówki oferowanej przez markę Braas. Jedną z opcji jest również zastosowanie specjalnych dachówek przeciwśniegowych. „Proszę jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jak wysokiej klasy materiały zostaną użyte do pokrycia dachu będą one podlegać naturalnym procesom starzenia wskutek np. promieniowania UV, deszczu, śniegu czy porywistych wiatrów. Z tego powodu dach nalezy okresowo przeglądać i konserwować. Profesjonalna firma dekarska posiada odpowiedni sprzęt i uprawnienia, by prawidłowo zadbac o nasz dach, - wyczyścić orynnowanie i wymienić zużyte elementy w pokryciu dachu" - przypomina Dariusz Nowicki.