Darowizna zamiast sprzedaży


Darowizna zamiast sprzedaży
2008-06-12
W umowach sprzedaży nieruchomości zawieranych pomiędzy osobami darzącymi się pewnym zaufaniem, zdarza się, że w celu uniknięcia obciążeń podatkowych związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz podatkiem od sprzedaży nieruchomości zamiast umowy sprzedaży zawiera się umowę darowizny.
Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest mniejszy koszt zawarcia umowy - sprzedający nie płaci podatku dochodowego i obniża nieco cenę, a kupujący nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych. Plusem jest również, że od 1 stycznia 2007r. pomiędzy najbliższymi krewnymi darowizna jest wolna od podatku dochodowego - bez względu na wartość przedmiotu darowizny.

Do istotnych wad takiego rozwiązania - oczywiście oprócz karnoprawnych skutków działań zmierzających do uszczuplenia należności podatkowych - należą:

  • obowiązek alimentowania darczyńcy przez obdarowanego, gdy darczyńca znajdzie się w złej sytuacji finansowej; od tego obowiązku można się uwolnić jedynie przez zwrot przedmiotu "darowizny";
  • możliwość odwołania umowy darowizny przez obdarowanego w przypadku rażącej niewdzięczności; wystarczy do tego jedynie wysłanie do obdarowanego listu poleconego;
  • możliwość egzekucji od obdarowanego długów ciążących na darczyńcy poprzez zajęcie i licytację „darowanej" nieruchomości; można się uwolnić od takiej odpowiedzialności porzez wydanie przedmiotu darowizny;
  • zaliczenie w określonych przypadkach darowanej nieruchomości na poczet udziału spadkowego obdarowanego i zmniejszenie tym samym jego rzeczywistego udziału w spadku.

Zatem w przypadku zawarcia formalnie umowy darowizny może wystąpić brak pewności co do nabytego prawa, a także możliwość nałożenia kary grzywny, jeżeli taka sytuacja zostanie ujawniona przez organy podatkowe.

Nadesłał:

sp

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl